• کدخبر: 15938
  • تاریخ انتشار خبر: ۹:۲۰ ق.ظ - سه شنبه ۱۳۹۳/۰۹/۴
  • چاپ خبــر
زعفران کار الوری بیان کرد:

کم آبی، مهم ترین مشکل زعفران کاران شهرستان

برای هر جریب از زمین حدود 25 کیلو غده زعفران لازم است که بهره برداری آن در سال اول 200 گرم و تا سال پنجم یک کیلو خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری شهرستان تیران و کرون “سفیر تیران و کرون ”  زعفران کار الوری گفت: هر چند که ما آب زمین خود را از چشمه مرغاب تامین می کنیم اما باز هم به علت کمبود بارندگی بزرگترین مشکل ما کم آبی است.

اسدالله قاسمی اولین زعفران کار روستای الور در گفتگویی با پایگاه خبری شهرستان گفت: از حدود دوازده سال پیش زعفران کاری را شروع کردم و امسال هم سال پنجمی است که از این زمین زعفران برداشت می کنم.
وی در مورد مراحل کاشت زعفران توضیحی داد و گفت: چند روش برای کاشت زعفران وجود دارد که یک روش آن این است که وقتی زمین نم دارد غده های زعفران را با فاصله مناسب کاشت و روش دیگر خشکه کاری است که زمین را باید ابتدا شخم زد و پس از کاشتن غده ها به زمین آب داد هم چنین روش دیگر، کاشت بوسیله تراکتور می باشد.

Picture3

این زعفران کار الوری افزود: برای کاشت زعفران احتیاج به کود حیوانی هم داریم که بهتر است کود گاو باشد و اگر تمام اصول را رعایت کنیم می توانیم ده تا پانزده سال از یک زمین زعفران برداشت کنیم.
قاسمی تصریح کرد: از مزیت های زعفران کاری این است که احتیاج به آب زیادی ندارد و زمستان اگر بارندگی شد زمین سیراب می شود و در عید هم دو بار زمین را آب می دهیم و تا مهر دیگر احتیاجی به آبیاری ندارد.

این فعال در عرصه اقتصاد مقاومتی خاطر نشان کرد:  برای هر جریب از زمین حدود ۲۵ کیلو غده زعفران  را استفاده می کنیم که بهره برداری آن در سال اول برای هر جریب ۲۰۰ گرم می باشد و تا سال چهارم و پنجم  این میزان به یک کیلو هم خواهد رسید که حدود چهار الی پنج میلیون تومان سودآوری دارد.

Picture9

وی گفت: زعفران کاران برداشت خود را از از اول آبان ماه آغاز می کنند که ده الی پانزده روز به طول می انجامد و فروش هم معمولا بر عهده خود کشاورز می باشد که  پس از خشک کردن زعفران، آن را در بازارهای استان به فروش می رسانند و مقدار زیادی هم به مشهد صادر می شود.

به گفته این زعفران کار الوی بیشترین کشت زعفران در روستای الور و دولت آباد است که امسال در الور حدود ۱۵ هکتار زعفران کاری انجام شده است.

قاسمی گفت: هر چند که ما آب زمین خود را از چشمه مرغاب تامین می کنیم اما باز هم بزرگترین مشکل ما با توجه به کاهش بارندگی ها، کم آبی است که امیدواریم با حمایت های مسئولین و تامین آب توسط آنها مشکل برطرف شود.
وی اظهار داشت: تنها آفت غده های رعفران موش های زیرزمینی هستند که آنها را با دود، کپسول گاز و آب می توان از بین برد ولی باز هم مبارزه با آنها کار سختی است چرا که در  صورت غفلت ما غده ها را از بین خواهند برد.

Picture5

Picture5

درج دیدگاه

جستجو

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

آخرین اخبار