• کدخبر: 353
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۰:۴۱ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۲/۰۶/۳
  • چاپ خبــر
اتوبوس هایی که ترافیک را شکست دادند،

همه چیز در خصوص خطوط ۱۰ گانه “بی آر تی”

در حال حاضر از 3 هزار کیلومتر خط اتوبوسرانی 114 کیلومتر به خطوط تندرو اختصاص دارد که روزانه 2 میلیون مسافر را جابجا می کند.

به گزارش پایگاه خبری سفیر تیران و کرون به نقل از بازار خبر نزدیک به شش سال است که واژه اتوبوس‌های تندرو (BRT) وارد فرهنگ لغات تهرانی‌ها شده است ، اتوبوس‌هایی که خطوط ریزدانه ناوگان اتوبوسرانی را از بین بردند و با ایجاد خطوط کلی و بزرگ هم پوشانی مسیر‌ها را فراهم کرده و مسافرت را برای شهروندان هموار ساخت.

اولین تجربه راه اندازی اتوبوس تندرو در تهران به سال ۱۳۸۶ در مسیر پایانه آزادی تا چهار راه تهرانپارس بازمی گردد که در پی استقبال شهروندان از راه اندازی این خطوط در سطح شهر تا میزان قابل توجهی از سفرهای درون شهری با خودروهای شخصی کاهش یافت و در ادامه تاکنون  به ۱۰خط افزایش یافته است.

در حال حاضر از ۳ هزار کیلومتر خط اتوبوسرانی ۱۱۴ کیلومتر به خطوط تندرو اختصاص دارد که روزانه ۲ میلیون مسافر را جابجا می کند.

مسیرهای ۱۰ گانه بی آر تی تهران

خطمسیر سامانه اتوبوس تندرو تهران (BRT) در خط اول از پایانه آزادی آغاز و تا چهارراه تهران پارس با ۲۶ ایستگاه ادامه می یابد. طول مسیر نیز ۱۸/۷ کیلومتر می‌باشد. و غرب تهران را به شمال شرق آن متصل می‌کند.

خط ۲:سامانه تندرو غرب تهران را به جنوب شرق آن متصل می‌کند. طول این خط ۲۰ کیلومتر می‌باشد و دارای ۲۵ ایستگاه می‌باشد و از میدان آزادی شروع و با عبور از بزرگراه آیت‌الله سعیدی، میدان فتح، میدان شمشیری، خیابان قزوین، هلال احمر، مولوی، میدان خراسان، خیابان خاوران به سه راه افسریه می‌رسد.

خط ۳:سامانه تندروی تهران از پایانه خاوران در جنوب شرق تهران شروع و تا پایانه علم و صنعت در شرق تهران ادامه می‌یابد. این خط با ۱۳/۵ کیلومتر طول دارای ۱۶ ایستگاه می‌باشد که از پایانه خاوران شروع شده و در ادامه از بزرگراه افسریه، میدان کلاهدوزسابق، خیابان نیرو هوایی، خیابان امامت، خیابان آیت، میدان هفت حوض عبور نموده و به پایانه متروی علم و صنعت می‌رسد.

خط :۴این خط به طول ۲۱/۵ کیلومتر و از چهارراه پارک‌وی در شمال تهران به پایانه بعثت در جنوب تهران متصل می‌شود. خط اتوبوسرانی با ۲۱ ایستگاه از پارک‏‏ وی آغاز و پس از طی مسیر از بزرگراه شهید چمران، میدان توحید، بزرگراه نواب، خیابان شهید تندگویان و بعثت به پایانه جنوب ختم می‌شود.

خط:۵ به طول  ۲۲ کیلومتر با  ۱۶ ایستگاه از پایانه علم و صنعت آغاز و در مسیرهای  بزرگراه رسالت،  میدان رسالت  ، تونل رسالت ، بزرگراه حکیم و میدان نور تا بلوار دهکده المپیک و پایانه بیهقی ادامه می یابد.

خط  :۶با   ۱۹ کیلومتر در مسیرهای  بزرگراه شهید بابایی، بزرگراه صدر، بزرگراه مدرس بزرگراه نیایش- بزرگراه اشرفی اصفهانی- میدان پونک بزرگراه نیایش و صدر است که هنوز به بهره برداری نرسیده است.

خط به طول ۱۷/۵ کیلومتر و  ۲۷ ایستگاه از میدان راه‌آهن آغاز و با پشت سر گذاشتن خیابان ولیعصر، میدان منیریه ،میدان ولیعصر،  میدان ونک تا میدان تجریش ادامه می یابد.

خط :۸با ۷/۵ کیلومتر و ۶ ایستگاه از پایانه جنوب  در بزرگراه بعثت آغاز شده و پایانه خاوران ادامه می یابد.

خط به طول ۳۲ کیلومتر در بزرگراه امام علی در دست احداث است.

و سرانجام خط ۱۰ اتوبوس‌های تندرو به طول ۱۲ کیلومتر با ۱۳ ایستگاه که از میدان آزادی در غرب تهران آغاز می‌شود، با عبور از دو بزرگراه محوری محمد علی جناح و شهید اشرفی اصفهانی از میدان دوم صادقیه، پونک و چهار دیواری و نیز از مقابل دو مرکز بزرگ خرید تیراژه و بوستان عبور کرده و در نهایت به واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی در شمال غرب تهران منتهی می شود.

 

 

 

جدول مشخصات خطوط ۱۰ گانه بی آر تی تهران

 


درج دیدگاه

جستجو

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

آخرین اخبار