• کدخبر: 41418
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۲:۰۴ ق.ظ - جمعه ۱۳۹۵/۰۳/۱۴
  • چاپ خبــر
حجت الاسلام مهدی کثیری:

اسلام ناب محمدی، میراث ماندگار امام خمینی (ره)/ استکبارستیزی شاخصه اصلی اسلام ناب محمدی است

اسلامی که امروز در جمال و منش و روش حضرت امام(ره) و در لایه های انقلاب اسلامی برای ما ظهور کرده اسلامی است که می گوید قوانین اسلام برای تمام لایه های زندگی بشر برنامه و نظریه دارد.

سفیر تیران و کرون – حجت الاسلام مهدی کثیری/ وقتی بخواهیم شخصیت های بزرگ جامع الاطرافی مثل حضرت امام(ره) را مورد بررسی قرار بدهیم باید آن شخصیت زیر بنایی ایشان و بعد رفتارها و باورهای دیگر ‌مورد تحلیل قرار بگیرد.
درقرآن کریم‌ وقتی خداوند می خواهد انسانی مثل پیامبر را معرفی کند، جدا از شخصیت اجتماعی و وظیفه ی الهی او، اول ایشان را عبد معرفی می کند، عبد بودن و دل به خدا دادن و تمام لایه های قلب خویش را به خدا سپردن وجز او ندیدنف زیر بنایی ترین خصوصیت پیامبر وهر شخصیتی است که ‌می خواهد برای خودش و جامعه راه برون رفت از بن بست ها را تجویز کند.
در توصیف پیامبر(ص) می دانیم که نطق هم به کلام ظاهری و الفاظ و هم به تفکر و سیره اطلاق می شود پس یعنی پیامبر عظیم الشان ما نه براساس خودخواهی وخودبینی وخودرأیی فکر می کرد ‌و نه بیان می کرد. حضرت امام‌ (ره) در اول کتاب آداب الصلوه شان این نکته را به عنوان عالی ترین وسخت ترین مسیر سلوک فردی و اجتماعی شخص معرفی می کند.
اگر انسانی می خواهد شخصیت خود و دیگران را عوض کند باید ازخودخواهی بیرون بیاید و به خداخواهی داخل شود. شخصیت حضرت امام(ره) به شهادت آنان که با امام بودند این گونه بود.
مقام معظم رهبری در سخنرانی ۱۳۸۹/۸/۴می فرمایند:‌» علت اینکه امام بزرگوار ما یک کلمه‌اش در این فضای عظیم عمومی کشور، در شدت و محنت، در همه‌ی حالات اثر شگفت‌آوری می گذاشت، معنویت او بود، صفای باطن او بود، ارتباط و اتصال او به خدا بود، اشکهای نیمه شب او بود.»
بارها فرزند امام، حاج سید احمد می گفت: نیمه شب که امام بلند می شود، از بس گریه می کند، این دستمال های معمولی برای پاک کردن اشکش کفاف نمی دهد، مجبور است اشک چشمش را با حوله پاک کند، آنقدر اشک می ریزد. آن مرد پولادین، آن مردی که حوادث و لطماتی به سمت او سرازیر می شد که یک ملت را تکان می داد و او را تکان نمی داد، آن مردی که عظمت و هیمنه‌ی قدرت های جهانی در نظر او هیچ و پوچ بود، آن مرد در مقابل عظمت الهی، در حال دعا و استغاثه، آنجور اشک می ریخت و این استغاثه و اشک ریختن ها خیلی ارزشمند است.

این یک قاعده است که کسانی که در راه خدا کشته شدند و تمام شخصیت کاذب خودشان را کشتند و به حقیقت عالم وصل شدند، زنده هستند نه تنها زنده هستند بلکه مثل آب هم زنده اند و به هر جا که مساعد برسند، زنده می کنند، ازطرفی راز این محبت در آیه ۹۶سوره مریم آمده که می فرماید، کسانی که ایمان می اورند ‌و عمل صالح انجام می دهند، خداوند رحمان برای انها محبتی قرار خواهد داد.
اول خداوند در قلب مومن یک محبتی قرار می دهد که به انسانها عشق بورزد و می بینید حضرت امام به انسان ها مثل پیامبر اکرم (سلام الله علیه) محبت داشت، اللخصوص به محرومان که یکی از اصول هفتگانه حضرت امام (ره) که سال قبل در ۱۴خرداد از طرف مقام معظم رهبری معرفی شد، حمایت جدی از محرومان و مستضعفان بود.
دوم اینکه در قلب مردم هم محبتی برای این مومن قرار داده شده که مردم دوستش دارند و به جرات می توان گفت یکی از اصلی ترین و مؤثرترین عناصری که توانست در هشت سال دفاع مقدس این ملت را سربلند کند و جوانان را اینگونه فدایی انقلاب و امام کند، عنصر محبت مردم و جوانان به امام بود و امروز این را در لایه های جامعه و در بین جوانان نسبت به حضرت امام خامنه ای می بینید.

اگر مومن، مومن باشد در عالَم هیچ قدرتی را بالاتر از قدرت خدا نمی بیند چون باور دارد که اولا ید الله فوق ایدیهم و از طرفی می داند که علی کل شئ قدیر است و به همه چیز تواناست و ما معتقدیم مومن تا به این مرحله نرسد نمی تواند مسیر برای مردم باز کند، مَثَل این انسان ها مَثَل اعتقاد آن جوان پشت میدان مین است که تا اعتقاد نباشد هرگز داوطلب نمی شود که برود و معبر برای حرکت دیگران باز شود، پس این اعتقاد باعث شد حضرت امام ذره ای امید به غرب نداشته باشد و ذره ای هم از هیچ قدرتی نهراسد چون تمام قلبش مطمئن به وعده های الهی بود. ‌

حضرت رسول اکرم (سلام الله علیه) می فرمایند: در هر قرن انسان های متعادلی هستند که این دین را حمل کرده و هرگونه تأویل اهل باطل وتحریف افراطیون و ادعاهای جاهلین را از آن دور می کنند، همانطوری که کوره ی آهنگران پلیدی و چرکی آهن را پاک می کند. (بحار الانوار ج۲ص۹۳)
سؤال اینجاست که مصداق این انسان ها چه کسی می تواند باشد؟
از طرفی مقام معظم رهبری در اولین سالگرد حضرت امام(ره) در۱۴خرداد۱۳۶۹ صحبت از شروع یک عصر و دوران جدید را مطرح ‌می کنند و حالا باید بحث کنیم که این انسان وعده داده شده در روایت حضرت رسول(صل الله علیه وآله) و  دوران جدید در بیان حضرت آقا چیست؟
اعتقاد من این است که این انسان، حضرت امام(ره) واین دوران جدید انقلاب اسلامی است که دلایل جدی هم برای این موضوع دارم.

چگونه می توانیم در این دوران مومنانه زندگی کنیم؟ امروز شناخت امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی جدا از این مشکلات و دعواها ی پوچ سیاسی برای درست زندگی کردن ما لازم است، این چهره ای که از اسلام حضرت امام(ره) برای ما تعریف کردند ونشان دادند زیباترین و کامل ترین چهره و تعریف است.

اسلامی که امروز در جمال و منش و روش حضرت امام(ره) و در لایه های انقلاب اسلامی برای ما ظهور کرده اسلامی است که می گوید قوانین اسلام برای تمام لایه های زندگی بشر برنامه و نظریه دارد.
ما دو تعریف از اسلام داریم، یک تعریف گذشتگان و متأخرین ما از اسلام است که حالا یا نفهمیدند که چنین حرفی باطل است یا شرایط ظهور اسلام کامل تری نبود و این منطقی تر به نظر می رسد، این اسلام فقط در امور و سلوک فردی تعریف شده است.
تعریف دوم از اسلام تعریفی است که شما در قرآن و روایات شاهد هم برای آن پیدا می کنید و آن اسلامی است که نه تنها عبادات فردی مبنای جدیدی پیدا می کند بلکه به شما می گوید، در روابط اجتماعی هم باید وصل به حقیقت عالم شوید.
در اسلام با تعریف اول تمام دغدغه ی مومنان این است که نماز بخوانند و زندگی خودشان را به سروسامان برسانند‌ ولی در اسلام دوم شما نمی توانید بی توجه به امور دیگران باشید، اصلا مفاهیم و واژه ها در اسلام دوم چهره جدید پیدا می کند.
در تعریف اول از اسلام شما می توانید نماز بخوانید ولی کفر هم باشد ولی در تعریف دوم از اسلام، استکبار را مزاحم جدی اسلام می دانید.
به همین دلیل می بینید که حضرت سیدالشهدا نخواست کنار یزید باشد و امام(ره) شاه را مزاحم و مانع می دانستند به این معنی که حضرت امام (ره) شاه را مزاحم نمازش نمی دانست بلکه او را مزاحم اسلامی می دانست که می خواهد تمدن سازی کند.
ما دلداده ی این اسلام هستیم و بالاترین درس و هدیه را از طرف امام خمینی(ره)، نگاه و توجه به این اسلام می دانیم.

یک توصیه به ‌جوانان کشور دارم و ان اینکه برای زمان شناسی وقت بگذارند، حضرت صادق(ع) می فرمایند:« بر عاقل است که زمانه خودش را بشناسد»(کافی ج۲ص۱۱۶)
پس اگر عاقل هستیم و می خواهیم عاقلانه زندگی کنیم باید زمان شناس باشیم تا ناملایمات زمانه بر ما هجوم نیاورد و قطعا این زمان شناسی برکات زیادی به همراه دارد.

نویسنده

نوشته شده توسط یک شهروند در تیر ۴ام, ۱۳۹۵

سلام لطفاباحضوربیشتردربخش کرون نسبت به بروزرسانی اخباراین بخش اقدام نمائید.

درج دیدگاه

جستجو

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

آخرین اخبار