• کدخبر: 42977
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۰:۴۰ ق.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۵/۰۴/۳۱
  • چاپ خبــر
یادداشت

انتشار خبر فیش های نجومی؛ گامی در مسیر عدالت یا آب ریختن به آسیاب دشمن؟!

در مقابله با این موج، برخی از مدیران سالم نیز برای اثبات این که همه مدیران حقوق‌های گزاف دریافت نمی‌کنند، اقدام به انتشار فیش‌های خود کرده‌اند. از طرف دیگر، برخی از اقشار مستضعف جامعه همچون فرهنگیان، کارگران و حتی طلبه‌ها فیش‌های حقوقی خود را منتشر کرده‌اند که بیان کنند چرا باید این تفاوت در جامعه وجود داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری سفیر تیران و کرون  به نقل از قلمکده، علیرضا کرمی در یادداشتی نوشت: چندی است انتشار فیش‌های حقوقی برخی از مدیران در رسانه‌ها، افکار عمومی را به شدت نسبت به نبود عدالت اجتماعی در فضای اقتصادی کشور حساس کرده است.

هر روز فیش حقوقی چند صد میلیونی جدیدی منتشر می‌شود و مردم بیش از پیش بر روی این موضوع اصرار دارند که چرا عدالت اجتماعی در این حوزه وجود ندارد؟!

در مقابله با این موج، برخی از مدیران سالم نیز برای اثبات این که همه مدیران حقوق‌های گزاف دریافت نمی‌کنند، اقدام به انتشار فیش‌های خود کرده‌اند. از طرف دیگر، برخی از اقشار مستضعف جامعه همچون فرهنگیان، کارگران و حتی طلبه‌ها فیش‌های حقوقی خود را منتشر کرده‌اند که بیان کنند چرا باید این تفاوت در جامعه وجود داشته باشد.

وجود چنین فسادهایی در جامعه اسلامی بسیار مایه درد است و باید هر چه زودتر ریشه‌کن شود. افرادی که در این زمینه مقصر هستند، دو گناه بزرگ دارند. اولین گناه، رعایت نکردن عدالت اجتماعی و توزیع ناعادلانه بیت المال است و دومین گناه که از گناه اول به مراتب سنگین‌تر و بزرگ‌تر است، ایجاد یأس، حس ناعدالتی و ناکارآمدی در جامعه اسلامی است.

ولی نکته‌ای که رسانه‌ها بیشتر بر روی آن تأکید دارند، اتفاق افتادن گناه اول در جامعه است. به دنبال این هستند که چرا عدالت اجتماعی اتفاق نیفتاده است و صد البته این حرکت قابل تحسین است.

ولی باید به این نکته توجه داشت که برای اثبات قبح گناه اول در جامعه، نمی‌توان بستری برای وقوع گناه دوم ایجاد کرد. رسانه‌های ما برای این که نشان دهند که این مدیران دچار فساد هستند، عملاً در حال ایجاد یأس در جامعه هستند.

هر روز خبر جدیدی از فیش‌های حقوقی در جامعه منتشر می‌شود که تیر خلاص دیگری به آرامش روانی جامعه می‌زند. هر روز برای این که عصبانیت مردم نسبت به این قضیه فروکش نکند، خبر جدیدی منتشر می‌کنند با اعداد جدید و بزرگ‌تر.

نفر اول را با حقوق ماهانه چند صد میلیونی مطرح می‌کنند. نفر دوم را برای این که تأثیر بیشتری در جامعه داشته باشد و آستانه عدد قبلی را بشکنند، به صورت حقوق سالانه چند میلیاردی معرفی می‌کنند و به نفر سوم بهتان می‌زنند که شما در دوره فعالیتتان فلان مقدار پاداش دریافت کرده‌اید.

ممکن است بعدها مشخص شود که این مسئله دروغ بوده است، اما مهم این است که موج عصبانیت مردم ادامه پیدا کند و مردم یأس بیشتری پیدا کنند. مطمئناً دشمن از انتشار چنین اخباری در جامعه اسلامی ما خوشحال است و نهایت تلاش خود را می‌کند که این اخبار ادامه پیدا کند.

حضرت علی علیه السلام در دوران خلافت خلفای سه‌گانه پیش از خودشان برای حفظ وحدت جامعه اسلامی و حفظ کیان دین اسلام تنها چند مورد در بین اصحاب خاص و در جلسات شورا نسبت به حق خود احتجاج کردند و از خوف فتنه‌ و تحریک‌ علیه‌ دستگاه‌ خلافت‌، چنین مسائلی را در جامعه اسلامی مطرح نکردند [فصلنامه کتاب نقد ، شماره ۱۹]. شاید این همان معنای استخوان در گلو بودن حضرت در طول آن ۲۵ سال است.

در حقیقت باید گفت کسانی که به حقانیت این نظام ایمان دارند یعنی همان امت حزب الله، بیش از هر گروه دیگری نسبت به وجود چنین فسادهایی در جامعه ناراحت می‌شوند، ولی، آن‌ها همچون مولای خود استخوان در گلو را تحمل می‌کنند و به حتم نه از روی غفلت و نه جهل به جناح دشمن نرفته و همگام با او به انقلاب و حکومت اسلامی ضربه نمی‌زنند.

موج حساسیت مردم در این زمینه چنان بزرگ شد که حتی رهبر معظم انقلاب نیز مجبور شدند در این قضیه ورود کنند و به مسئولان تذکر دهند.

رهبر انقلاب اسلامی در همین خصوص به موضوع اخیر حقوق‌های کلان اشاره و تأکید کردند:  موضوع حقوق‌های نجومی، در واقع هجوم به ارزش‌ها است اما همه بدانند که این موضوع از استثناءها است و اکثر مدیران دستگاهها، انسانهای پاک‌دست هستند، اما همین تعداد کم نیز خیلی بد است و باید حتماً با آن برخورد شود.

ایشان با اشاره به دستور رئیس جمهور به معاون اول برای پیگیری موضوع خاطرنشان کردند: این موضوع نباید شامل مرور زمان شود بلکه باید حتماً به صورت جدی پیگیری، و نتیجه آن به اطلاع مردم رسانده شود.

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: بر اساس اطلاعاتی که به من رسیده است، میزان دریافتی مدیران در بیشتر دستگاهها، در حد معقول است و دریافتی‌های کلان، مربوط به تعداد اندکی از مدیران است که باید با همین موارد اندک هم برخورد قاطعانه انجام شود.

نکته بارزی که متن سخنرانی ایشان به چشم می‌خورد، القای امید به مخاطب در عین بیان یک مشکل است. چه تفاوت قابل توجهی وجود دارد بین این نوع اطلاع‌رسانی و آن‌چه واقعاً در رسانه‌ها انجام شد! علاوه بر این باید به این مسئله اشاره کرد که این صحبت ایشان در عکس العمل موج رسانه‌ای است که در این زمینه رخ داد و الّا مطمئناً ایشان خودشان اقدام به انتشار این خبر به این شیوه نمی‌کردند.

حال، سوال اینجا است که آیا جلوگیری از وقوع این‌گونه فسادها، بدون انتشار پر سر و صدای آن و ایجاد یأس در جامعه، امکان پذیر نبود؟! آیا ادامه دادن این موج رسانه‌ای نقشه دشمن نیست؟!

به این منظور مثالی زده می‌شود که قضیه روشن شود؛ فرض کنید یکی از دوستان شما، چندی است در معرض اعتیاد به مواد مخدر قرار گرفته است. شما به عنوان دوستی که به معنای واقعی کلمه دلسوز او هستید، در مرتبه اول به خود او تذکر خواهید داد. اگر بدانید این کار نتیجه نخواهد داد، ممکن است با پدر او قضیه را در میان بگذارید که او را راهنمایی کند.

اگر این کار نیز جواب ندهد، به دنبال راهکار دیگری خواهید بود که مشکل او را حل کنید. در نهایت، حتی ممکن است با استفاده از اجبار او را وادار به ترک اعتیاد کنید. نکته‌ای که در این مثال وجود دارد این است که شما تا زمانی‌که مطمئن نشده‌اید که نصیحت و صحبت کردن با او اثری نخواهد داشت، به سراغ روش‌های مبتنی بر اجبار نخواهید رفت.

مبتنی بر این مثال، آیا نباید رسانه‌ای که واقعاً دلسوز جامعه اسلامی است، تا قبل از این که نسبت به عدم کارایی راهکارهای مختلف اطمینان پیدا نکرده است، نسبت به آخرین و دردناک‌ترین راهکار یعنی انتشار این خبر و ایجاد یأس در جامعه کمی صبر کند؟!

برخی خواهند گفت، حتماً راهکار دیگری نداشته است که رسانه‌ها مجبور به انجام این کار شده‌اند. به فرض که این قضیه صحیح باشد، ادامه دادن این موج که دیگر نمی‌تواند، با این فرض سازگار باشد.

زیرا پس از انتشار خبر اول، تمام دستگاه‌های قضایی کشور طبق دستور رهبر بر آن شدند که این موضوع را در اسرع وقت پیگیری کنند و دیگر لازم نیست هر روز مصداق‌های جدید را رسانه‌ای کرد، بلکه می‌توان موارد را به مسئولان ذی‌ربط اطلاع داد که آن‌ها پیگیری کنند.

از آن‌جایی‌که هر کدام از ما نیز حکم یک رسانه خبری برای اطرافیانمان را داریم، در انتشار هر خبر باید به تبعات آن نیز فکر کنیم، برخی اوقات به نظر می‌رسد به نفع جامعه اسلامی حرکتی انجام می‌دهیم، در حالی‌که در عمل آب در آسیاب دشمن می‌ریزیم.

پی نوشت:

پ ن ۱: در هر جامعه‌ای، فساد رخ می‌دهد. حتی در حکومت حضرت علی علیه السلام هم رخ داد و حضرت با آن برخورد محکم و سختی کردند. مهم همسو نبودن کلیّت حکومت با فسادها و تلاش در مقابله با آن‌ها است. مطمئن باشید فساد در جوامع دیگر هم وجود دارد، اما ما چون دشمن بسیار داریم، قرار است ما را نسبت به این حکومت دلسرد کنند و این‌گونه است که به ما القاء می‌کنند که ایران پر از فساد است.

پ ن ۲: در دقت به کلام رهبر انقلاب متوجه می‌شویم که ایشان با اطلاع کامل از وضعیت کشور، مدعی هستند که اکثر مدیران سالم هستند و عدّه اندکی دچار فساد شده‌اند، اگر ما به صدق ایشان ایمان داریم، نباید به یأس برسیم. باید از این اطمینان داشت که بیشتر فیش‌هایی که در فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود، فیش‌هایی است که دچار فساد هستند، در حالی که چند صد برابر هر فیشی که دچار فساد شده است، فیش سالم وجود دارد که طبیعتاً منتشر نمی‌شود.

بنابراین نمی‌توان با استقرا و دیدن مصادیق موردی به این نتیجه رسید که همه مشکل دارند. باطل کف روی آب است، کف ظهور بیشتری نسبت به خود آب دارد، اما آب ماندنی است و کف رفتنی.

انتهای پیام/ع

درج دیدگاه

جستجو

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

آخرین اخبار