• کدخبر: 46324
  • تاریخ انتشار خبر: ۹:۳۶ ق.ظ - سه شنبه ۱۳۹۵/۰۸/۱۸
  • چاپ خبــر
بر اساس گزارش مرکز آمار

بیکاری باز هم رکورد زد

شمار رسمی بیکاران به ۳میلیون و ۳۳۷هزار و ۴۱۵نفر رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری سفیر تیران و کرون به نقل از صاحب نیوز، مطابق گزارش مرکز آمار، نرخ بیکاری تابستان سال جاری به ۱۲.۷ درصد رسیده است که نسبت به تابستان گذشته ۱.۸ درصد رشد و نسبت به بهار ۹۵ حدود ۰.۵ درصد افزایش یافته است.شمار رسمی بیکاران هم به ۳میلیون و ۳۳۷هزار و ۴۱۵نفر رسیده است.  در حالی نرخ بیکاری در بهار ۱۳۹۵ ، ۱۲٫۲ درصد اعلام شده بود که نرخ بیکاری تابستان به ۱۲٫۷ درصد رسید.

مطابق گزارش مرکز آمار تعداد شاغلان کشور در تابستان ۱۳۹۵،  حدود  ۲۳ میلیون و ۳۱هزار و ۴۶۴ نفر اعلام شده است  که این رقم نسبت به تابستان سال قبل (۹۴) حدود ۶۲۸ هزار و ۱۶ نفر افزایش یافته است.

بنابر این گزارش ، نسبت اشتغال (نسبت تعداد شاغلان به جمعیت ۱۰ساله و بیشتر) با ۰٫۶ درصد افزایش از ۳۴٫۷ درصد به ۳۵٫۳ درصد رسیده ­است. همچنین در تابستان امسال ۴۰٫۴ درصد جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند.

بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان ۹۴ حدود ۱٫۵ درصد و نسبت به فصل قبل (بهار ۱۳۹۵)، ۰٫۹ درصد افزایش داشته است. نرخ بیکاری جوانان۱۵ تا ۲۹ ساله حاکی از آن است که ۲۶٫۷درصد از فعالان این گروه سنی در تابستان ۱۳۹۵ بیکار بوده‌اند.

بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان ۱۳۹۴)۳٫۳ درصد و نسبت به فصل قبل (بهار ۱۳۹۵)، ۱٫۸ درصد افزایش یافته است.

بررسی سهم اشتغال ناقص نشان می‌دهد در تابستان امسال ۹٫۵ درصد جمعیت شاغل‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیشتر) کمتر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ۴۰٫۸ درصد از شاغلان ۱۵ ساله و بیش‌تر، ۴۹ساعت و بیشتر در هفته کار کرده‌اند.

بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد در تابستان امسال بخش خدمات با ۴۹٫۱درصد بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۳۱٫۵ درصد و کشاورزی با۱۹٫۴ درصد قرار دارند.

انتهای پیام/ تسنیم/ع

درج دیدگاه

جستجو

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

آخرین اخبار