• کدخبر: 47064
  • تاریخ انتشار خبر: ۳:۱۸ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۵/۰۹/۲۳
  • چاپ خبــر
جانشین مدیر حوزه علمیه اصفهان:

حوزه علمیه اصفهان انسجام و استقلال خود را مدیون آیت الله مظاهری است

تا سال ۷۵ در اصفهان یک حوزه نسبتاً پر تلاش ولی غیر منسجم داشتیم، البته شخصیت‌هایی مثل آیت‌الله خراسانی قبل از انقلاب زعامت حوزه علمیه اصفهان را داشت یا بعد از آن آیت‌الله خادمی ریاست حوزه علمیه اصفهان را به عهده گرفتند و بعد از انقلاب زیرساخت‌های حوزه را بنا کردند.

به گزارش پایگاه خبری سفیر تیران و کرون  جانشین مدیر حوزه علمیه اصفهان شامگاه دوشنبه در جلسه پیش نشست کنگره بزرگداشت آیت‌الله مظاهری در مدرسه علمیه فاطمه الزهرای اصفهان ضمن بیان تاریخچه‌ای از فعالیت‌های حوزه‌های علمیه در مقاطع مختلف تاریخی اظهار کرد: دوران پهلوی اول و دوم لبه تیز مبارزه متوجه منادیان دین در سراسر کشور بود و موجب کم فروغ شدن چراغ حوزه‌های علمیه شد.

حجت‌الاسلام علیرضا باطنی افزود: این مبارزه با حوزه‌های علمیه تا جایی ادامه داشت که با وجود مجاهدت علمای حوزه و تلاش برای حفظ موجودیت، حوزه به پایین‌ترین سطح خود نزول یافت تا اینکه با پیروزی انقلاب اسلامی دو مرتبه حوزه‌های علمیه بازسازی شدند و رونق یافتند و رشد آن روند خوبی گرفت.

* با تدبیر رهبر معظم انقلاب و هجرت جهاد گونه آیت‌الله مظاهری خون تازه‌ای در حوزه‌های علمیه اصفهان جاری شد

جانشین مدیر حوزه علمیه  اصفهان در تشریح فعالیت‌های حوزه‌های علمیه در اصفهان ادامه داد: تا سال ۷۴ در اصفهان فقط چهار حوزه با برنامه منظم داشتیم ولی بقیه مدارس علمیه برنامه منظمی نداشته و به صورت شبانه‌روزی بودند.

باطنی در ادامه به مجاهدت‌های اساتید حوزه‌های علمیه اصفهان در بخش برادران و خواهران اشاره کرد و گفت: آیت‌الله ادیب در مدرسه جده بزرگ اصفهان و حاجیه خانم امین که فخر حوزه به حساب آمده و منشوراتش مورد استفاده بزرگان حوزه بوده و شاگردان زیاد نیز تربیت کرده، مجاهدانه قدم در میدان گذاشته بودند؛ ولی بضاعت کم بوده و مدیریت هم یکپارچه نبود.

وی تصریح کرد: تا سال ۷۵ در اصفهان یک حوزه نسبتاً پر تلاش ولی غیر منسجم داشتیم، البته شخصیت‌هایی مثل آیت‌الله خراسانی قبل از انقلاب زعامت حوزه علمیه اصفهان را داشت یا بعد از آن آیت‌الله خادمی ریاست حوزه علمیه اصفهان را به عهده گرفتند و بعد از انقلاب زیرساخت‌های حوزه را بنا کردند.

جانشین مدیر حوزه علمیه برادران اصفهان بیان کرد: برای انسجام بخشی به فعالیت‌های حوزه علمیه اصفهان  عده‌ای از علمای استان از رهبر معظم انقلاب درخواست کردند که از یکی از علمای اصفهان و مشخصاً آیت‌الله مظاهری برای حضور در اصفهان و مدیریت حوزه‌های علمیه آن دعوت شود.

باطنی خاطرنشان کرد: با تدبیر رهبر معظم انقلاب و هجرت جهادگونه آیت‌الله مظاهری خون تازه‌ای در حوزه‌های علمیه اصفهان جاری شد و نخستین کاری که بعد از استقرار مدیر حوزه علمیه اصفهان انجام شد، پایه‌گذاری مرکز مدیریت حوزه علمیه اصفهان در سال ۷۵ بود.

وی اضافه کرد: همچنین ایجاد مرکز تحقیقات رایانه‌ای حوزه، مرکز مشاوره، مرکز عالی تخصصی و مرکز رسیدگی به امور مساجد از فعالیت‌های بعدی به انجام رسیده بوده و حوزه‌های علمیه آموزشی در بخش برادران از چهار یا پنج حوزه در سال ۷۴ به نزدیک ۴۵ حوزه رسیده و یک هزار و ۷۰۰ حلقه درس در بخش برادران و ۵۰ درس خارج در اصفهان برگزار می‌شود.

*انقلابی بودن از ویژگی های بارز آیت الله مظاهری است

جانشین مدیر حوزه علمیه برادران اصفهان عنوان کرد: بخش خواهران پا به پای حوزه‌های علمیه برادران یک مجموعه عظیم را درست کرده و طبق آمارها اصفهان به لحاظ فراوانی طلبه خیزترین استان کشور حتی نسبت به خراسان است و بخش عظیمی از این توفیقات به برکت حضور آیت‌الله مظاهری در اصفهان بوده است.

باطنی در ادامه به بیان ویژگی‌های آیت‌الله مظاهری پرداخت و گفت: یکی از ویژگی‌های شاخص آیت‌الله مظاهری انقلابی بودن است؛ این استاد اخلاق از آغاز نهضت امام خمینی(ره) جزو شاگردانی بودند که در خط مقدم قیام و حرکت انقلابی قدم برمی‌داشتند.

وی تأکید کرد: مدیر حوزه‌های علمیه اصفهان همواره در زمره حلقه همراهی کننده انقلاب بوده و رنج و مرارت انقلابی گری را هم متحمل شده و از آن روز تا کنون در خط مقدم انقلاب قرار دارند و از حامیان سرسخت مقام معظم رهبری نیز هستند.

جانشین مدیر حوزه علمیه برادران اصفهان مقام علمی، اجتهاد و مرجعیت را ویژگی شاخص بعدی این استاد حوزه‌های علمیه دانست و عنوان کرد: مقام معنوی و اخلاقی و همچنین پرکار بودن ویژگی‌های بعدی است که برای این استاد اخلاق می‌توان، برشمرد.

باطنی در ادامه تصریح کرد: آیت‌الله مظاهری اسوه اخلاقی و معنوی در سطح کشور بوده و به استاد اخلاق مشهور هستند و درس اخلاق این استاد منبع تولید انرژی تربیتی برای طلاب بوده است که با بیانی روان نکات تربیتی و اخلاقی که بیشتر اخلاق طلبگی را شامل می‌شود، مطرح می‌کنند.

انتهای پیام/ مباحث/ الف

درج دیدگاه

جستجو

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

آخرین اخبار