• کدخبر: 47170
  • تاریخ انتشار خبر: ۳:۴۵ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۵/۰۹/۲۷
  • چاپ خبــر
یادداشت؛

میان حوزه و دانشگاه فاصله و جدایی نیست/ طلاب و دانشجویان در یک سنگر مقدس در حال مبارزه هستند

وحدت حوزه دانشگاه تذکری است به همه طلاب و دانشجویان عزیز که همواره به یاد داشته باشند که میان آنان فاصله و جدایی نیست و هردو در یک جبهه و سنگر مقدس در حال مبارزه هستند.

به گزارش پایگاه خبری سفیر تیران  و کرون / حجت الاسلام سجاد دادخواه: وحدت حوزه و دانشگاه؛به نظر می رسد این واژه با دقت زیادی انتخاب شده باشد؛ چرا که صحبت از وحدت حوزه و دانشگاه به میان آمده است نه از اتحاد میان آن دو و این انتخاب خیلی پر معناست. آن گونه که برخی از محققین گفته اند واژه اتحاد در جایی به کار می رود که دو یا چند چیز یا مفهوم از حیث ماهیت متفاوت باشند؛ آن گاه سعی شود که آن ها را با هم یکی کنند.

این جاست که واژه اتحاد به کار می روند مانند اتحاد بین مسلمین یا اتحاد جهان اسلام؛ چرا که به وضوح می بینیم چه اختلافات عمیقی بین مسلمین و دولت های اسلامی وجود دارد.
اما وحدت به معنای یکی بودن است. در واقع اگر یک حقیقت ظاهرا دو یا چند چیز به نظر برسد، با کلمه وحدت از یکی بودن آن خبر می دهیم.

وحدت وجود که در فلسفه مترقی حکیم ملاصدرا رحمه الله علیه به صورت جدی از آن صحبت می شود به همین معناست. صحبت از وحدت حوزه و دانشگاه در واقع صحبت از یک حقیقت واحده بودن این دو مجموعه ارزشمند است.

حال این سؤال مطرح می شود اگر این دو مجموعه بسیار مهم و ارزشمند ماهیتا یکی هستند چرا از وحدت آنان سخن به میان آمده است؟ جواب این است که اولاً این تذکری است به همه طلاب و دانشجویان عزیز که همواره به یاد داشته باشند که میان آنان فاصله و جدایی نیست و هردو در یک جبهه و سنگر مقدس در حال مبارزه هستند و نیز به یاد داشته باشند رابطه آنان رابطه روح و پیکر است و هر دو به هم محتاجند.

ثانیاً این پاسخی است به توطئه دشمنان خارجی و داخلی که همواره تلاش می کنند بین این دو مرکز عظیم علمی فاصله ایجاد نمایند.

اگر کسی گوید که روح و پیکر دو حقیقت متفاوت هستند یکی مجرد و دیگری مادی، پس این مثال خوبی برای بیان وحدت و پیوند عمیق حوزه و دانشگاه نیست. در جواب گوییم که در حکمت متعالیه اثبات شده است که روح و روان ما با بدن و پیکر ما یک حقیقت واحد دارای مراتب است به این معنا که انسان یک موجود ممتد ذی مراتب از فرش تا فوق عرش است و انسان در مسیر کمال خود تا قله رفیع آدمیت نه روح او از بدن که مرتبه ای از مراتب اوست بی نیاز است و نه بدن از روح که مرتبه ای از مراتب اوست.

از سوی دیگر باید به این نکته توجه داشته باشیم که حقیقت علم ( هستی و وجود علم ) واحد است و آن چه در قالب علوم متعدد ظهور و بروز پیدا می کند در حقیقت ماهیت های گوناگون علم است نه خود علم. علم فیزیک و شیمی و هندسه و … از حیث علم بودن هیچ تفاوتی با علم فقه و اصول کلام و … ندارد و از آن جا که علم بما هو علم و ذاتا، مقدس است و جوینده علم گرامی، هر کس چه در دانشگاه و چه در حوزه علمیه بر سر سفره علم نشسته، قابل تقدیر و ستایش است.

درج دیدگاه

جستجو

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

آخرین اخبار