• کدخبر: 47179
  • تاریخ انتشار خبر: ۸:۴۵ ق.ظ - سه شنبه ۱۳۹۵/۰۹/۳۰
  • چاپ خبــر
معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تیران و کرون:

صنایع دستی یکی از نمادهای بارز اقتصاد مقاومتی/حمایت مالی و استقبال مردم شهرستان از صنایع دستی کم است

مظاهری گفت: اکثر صنایع دستی تولیدی تیران وکرون برای استفاده و فروش به مرکز استان یا تهران و استان های دیگر ارسال می شود و تقاضای شهرستان در این زمینه کم است.

به گزارش پایگاه خبری سفیر تیران  و کرون  صنایع دستی با توجه به ویژگیها و شاخصه‌های آن می‌تواند بعنوان یک پیام‌رسان جدی از فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی کشورمان در سطح جهانی نقش ایفاء نماید  چرا که سه عنصر هنر، فرهنگ و صنعت در ذات آن نهفته است.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان در گفتگو با این پایگاه خبری با اشاره به وجود بیش از ۶۰۰ رشته صنایع دستی در جهان، اظهار کرد: تعداد ۳۶۲ رشته صنایع دستی در ایران اسلامی وجود دارد که حدود ۲۰۰ رشته در استان اصفهان و بیش از ۲۰ رشته در تیران وکرون کار می شود.

محسن مظاهری گفت: هنرمندان شهرستان تیران و کرون در رشته های مختلفی از جمله زنگوله سازی، ماشته بافی، منبت، معرق و مشبک کاری ، آهنگری و آهنگری سنتی، سفالگری، میناکاری، چرم دوزی، تابلو فرش، سنگ های نیمه قیمتی، تنورسازی، قلم زنی، قفل سازی، چاقو سازی و بافتنی سنتی مشغول به فعالیت و آموزش هستند.

وی مهم ترین رشته های صنایع دستی شهرستان را زنگوله سازی و ماشته بافی عنوان کرد و افزود: ۱۵ کارگاه تخصصی زنگوله سازی، یک کارگاه ماشته بافی و یک کارگاه تخصصی سفال گری فعالیت بیشتری در شهرستان دارند.

معاون میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان ادامه داد: زنگوله های تولیدی شهرستان برای استفاده دامداران و عشایر شهرها و استان های دیگری از جمله قم، مرکزی، ایلام و چهارمحال و بختیاری فرستاده می شود.

مظاهری با اشاره به حمایت های این اداره از هنرمندان رشته صنایع دستی، تصریح کرد: میراث فرهنگی و اداره کار شهرستان با مشارکت یکدیگر تعداد ۱۵۰ کارت مشاغل خانگی را به فعالان در این زمینه بخصوص بانوان داده است که از این طریق وام های کم بهره برای احیای صنایع دستی در خانه ها، اعطا می شود.

مظاهری

وی ادامه داد: ۲۰ پروانه تولیدی کارگاهی صنایع دستی در رشته های مختلفی از جمله مشبک و معرق کاری، زنگوله سازی، آهنگری، قلم زنی و چلنگری و ۵۰ کارت تولید انفرادی در شهرستان صادر شده که با بازدید از فعالیت آنها، کارتهای صادرشده، تمدید می شود.

معاون میراث فرهنگی و گردشگری با تاکید بر این مطلب که حدود ۲۰۰ الی ۲۵۰ نفر در شهرستان به صورت تولید کارگاهی، انفرادی و مشاغل خانگی زیر نظر این اداره فعالیت دارند، یادآور شد: پنج کارگاه صنایع دستی از جمله سفال کاری، چیت گری، زنگوله سازی، قلم زنی و چرم دوزی در جوار مکان این اداره مشغول به کار  هستند..

مظاهری تاپو سازی(تنور سازی) را یکی  دیگر از صنایع دستی شهرستان عنوان کرد و گفت: یک کارگاه تولید تنور سنتی در شهر تیران توسط آقای عباس دادخواه مشغول به فعالیت است که اجداد ایشان هم در این زمینه کار می کردند و پالان دوزی و خشت مالی هم از جمله صنایع دستی منسوخ شده بشمار می رود.

وی با اشاره به مشکلات هنرمندان صنایع دستی شهرستان، اذعان کرد: اکثر صنایع دستی تولیدی تیران وکرون برای استفاده و فروش به مرکز استان یا تهران و استان های دیگر ارسال می شود و تقاضای شهرستان در این زمینه کم است.

معاون میراث فرهنگی و گردشگری با بیان اینکه صنایع دستی با هزینه های زیادی روبرو است، ادامه داد: حمایت های مالی از هنرمندان صنایع دستی صورت نمی گیرد که فعالیت آنها را با مشکلات زیادی روبرو می کند.

مظاهری تصریح کرد: تعدادی از ادارت شهرستان برای حمایت از صنایع دستی هدایای خود را از این اقلام تهیه می کنند که حمایت بیشتر از طرف مردم و همه ادارت موجب دلگرمی هنرمندان و جلوگیری از انقراض صنایع دستی خواهد شد.

وی صنایع دستی را یکی از نمادهای بارز اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و افزود: توجه و فعالیت بیشتر مردم و مسئولان در زمینه صنایع دستی، علاوه بر اشتغال آفرینی، باعث ایجاد زمینه صادرات به شهر ها و کشورهای مختلف دنیا و جذب سرمایه و پول می شود.

انتهای پیام/

درج دیدگاه

جستجو

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

آخرین اخبار