• کدخبر: 47224
  • تاریخ انتشار خبر: ۴:۳۴ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۵/۰۹/۳۰
  • چاپ خبــر
توصیه‌های طب سنتی برای شب یلدا؛

چی بخوریم؟ چی نخوریم؟

به بهانه فرا رسیدن شب یلدا حسین مرنجابی، محقق و احیاگر طب ایرانی اسلامی، در این یادداشت در مورد خوراکی‌های این شب نکاتی را بیان کرده است، نکاتی که خواندن آن خالی از لطف نیست.

به گزارش پایگاه خبری سفیر تیران  و کرون  ایام گذشت و پاییز هم کم کم جای خود را به فصلی دیگر می‌دهد. ایرانیان امشب که طولانی ترین شب سال است بنا بر رسمی دیرین در منزل بزرگ ترهای فامیل کنار هم جمع می‌شوند تا ساعات خوشی با یکدیگر داشته باشند. این گردهمایی البته از گذشته با صرف خوراکی‌های مختلفیی همراه بوده است.

به بهانه فرا رسیدن شب یلدا حسین مرنجابی، محقق و احیاگر طب ایرانی اسلامی، در این یادداشت شفاهی در مورد خوراکی‌های این شب نکاتی را بیان کرده است، نکاتی که خواندن آن خالی از لطف نیست.

*****

خوراکی‌های یلدا متنوع است و از هیچ کدام نمی توان گذشت، با این حال باید حواسمان باشد که زیاده روی کار خوبی نیست و حتی ممکن است خاطرات زیبای این شب را با دردسرهایی که درست می‌کند، از بین ببرد. پس یادتان باشد از درهم خوری، روی هم خوری و پر خوری پرهیز کنید، زیرا این کار به سلامت شما ضربه می‌زند.

انار، میوه‌ای برای تولید خون

انار میوه‌ای است که با بیشتر مزاج‌ها سازگار است و خیلی کم پیش می‌آید که برای فردی مشکل ساز شود، ولی به علت طبع سردی که دارد افراد سرد مزاج، باید آن را همراه با خوراکی‌های دارای طبع گرم مثل گلپر مصرف کنند تا دچار مشکل نشوند. البته انار هر چقدر رسیده تر و شیرین تر باشد از نظر مزاجی به اعتدال نزدیک تر است.

مصرف انار به دلیل آن که باعث تولید خون و تقویت سلامت می‌شود در شب‌های سرد زمستان بسیار مفید است.

مصرف پسته هم مثل انار توصیه می‌شود، این خوراکی هم خون ساز است و هم به تقویت دستگاه گوارش کمک می‌کند. البته هنگام خوردن پسته آن را خوب بجوید تا هضم آن توسط دستگاه گوارش آسان تر صورت گیرد.

انگور به جای هندوانه

ایرانی‌ها شب یلدا را با هندوانه می‌شناسند. گفته می‌شود قاچ‌های دور هندوانه نماد خورشید و یادآور گرمای تابستان و نماد فرونشاندن عطش است. هندوانه از قدیم به جمع شب یلدایی ایرانی‌ها راه یافته است، هر چند میوه‌ای تابستانی است و بر اساس آموزه‌های طب سنتی، مصرف آن در فصلی غیر از تابستان توصیه نمی شود.

اگر هم قصد خوردن هندوانه در شب یلدا دارید، هنگام خرید آن حتما دقت کنید تا بهترین و سالم ترین هندوانه‌ها را انتخاب کنید. زیرا این میوه دستگاه گوارش را خیلی سریع تحت تاثیر قرار می‌دهد و موجب تولید مواد فاسد در بدن می‌شود. اگر هم خواستید میوه‌ای را جایگزین هندوانه کنید، انگور به خاطر طبع گرمش، گزینه‌ی خوبی است.

دمنوش بنوشید!

یکی دیگر از توصیه‌هایی که برای این شب وجود دارد، استفاده از دمنوش‌هاست. عادت ایرانیان این است که در این شب زیاد چای می‌نوشند که به جای آن می‌توان از دمنوش‌های متنوع که خیلی هم خاصیت دارند استفاده کرد. دمنوش‌هایی مانند بادرنجبویه یا گل گاوزبان علاوه بر این که باعث گرم شدن محفل خانوادگی می‌شوند فواید بسیاری دارند. مصرف میوه به، دمنوش به و خرمالو نیز از توصیه‌های پزشکان طب سنتی در این شب است، زیرا معده و به طور کلی دستگاه گوارش را تقویت می‌کند.

مصرف میوه خشک

یکی دیگر از تنقلاتی که در این شب طب سنتی خوردن آن را پسندیده می‌شمارد، «میوه خشک» است که کمک کننده دستگاه گوارش و بسیار سالم است. حتی اگر این میوه‌ها مخصوص فصل سرد نباشند هم به واسطه خشک شدن مصرف شان بی اشکال است.

انتهای پیام/ خطب شکن/ الف

درج دیدگاه

جستجو

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

آخرین اخبار