• کدخبر: 47383
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۲:۴۲ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۵/۱۰/۷
  • چاپ خبــر
مدیر آموزش و پرورش شهرستان:

آمار بی سوادی مردم شهرستان تیران و کرون به ۹ نفر رسید

مدیر آموزش و پرورش شهرستان با بیان اینکه گروه هدف نهضت سواد آموزی از سن ۱۰ تا ۴۹ سال است، گفت: فقط 9 نفر بی سواد محض در گروه سنی هدف در تیران و کرون وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری سفیر تیران  و کرون سازمان نهضت سوادآموزی در هفتم دی ماه سال ۱۳۵۸ با فرمان امام خمینی (ره) با هدف با سواد کردن خیل عظیم بی‌سوادان کشور تشکیل شد. نهضت سواد آموزی بعد از تاسیس با فعالیت حجت‌الاسلام و المسلمین محسن قرائتی و دیگر افراد دلسوز قشر وسیعی از افراد بی سواد جامعه را با سواد کردند.

میزان با سوادی در یک جامعه، شاخصه ای برای توسعه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی است. سواد، ابزاری برای بهبود کیفیت زندگی است و ساده ترین تعریف سواد، توانایی خواندن و نوشتن می باشد، هرچند که امروزه در برخی جوامع با سوادی مفاهیم دیگری نیز دارد.

کارشناسی سواد آموزی در ادامه روند مبارزه با بیسوادی، برنامه های هدفمندی را در دستور کار خود قرار داده است و در حال حاضر ساختار آموزشی سواد آموزی در سه مرحله اجرا می گردد:

دوره سواد آموزی به منظور دستیابی افراد بزرگسال به حداقل سواد معادل سوم ابتدایی نظام رسمی کشور، دوره تحکیم سواد به منظور تثبیت آموزش نوسوادان و جلوگیری از بازگشت به بیسوادی معادل سوم و چهارم ابتدایی و دوره انتقال مخصوص افرادی با حداقل یازده سال سن و کسانی که گواهینامه در حد سوم و چهارم ابتدایی را دارند.( معادل ششم ابتدایی)

مدیر آموزش و پرورش شهرستان تیران و کرون در گفتگو با این پایگاه خبری ضمن تبریک هفته نهضت سوادآموزی و بیان اهمیت کسب علم، اظهار کرد: سوادآموزی کلید علم آموزی و مبارزه با جهل و دانایی برای رشد و  تعالی انسان در جامعه است.

علیرضا مرزبان با اشاره به فعالیت های حوزه سواد آموزی این اداره در شهرستان، گفت: آموزش و پرورش در سال ۱۳۹۴ با تحت پوشش قرار دادن ۱۶۹ نفر در دوره های سوادآموزی، انتقال و تحکیم عملکردی بالای صددرصد نسبت به سهمیه ابلاغی (۱۳۴ نفر) داشته است.

مرزبان (1)

وی ادامه داد: تعداد ۲۹۰ نفر در سال ۱۳۹۵ در دوره های مختلف سوادآموزی شرکت داشته و از آموزش های لازم بهره برده اند که حاکی از عملکرد بالای ۲۰۰ درصدی نسبت به سهمیه ابلاغی (۱۴۶ نفر) است.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان با بیان اینکه گروه هدف این حوزه از سن ۱۰ تا ۴۹ سال است، تصریح کرد:  هدف مدیریت آموزش و پرورش به صفر رساندن بی سوادی در این گروه سنی است تا در پرتوی سوادآموزی زمینه توسعه و تعالی فردی و اجتماعی مبتنی بر دانایی فراهم شود.

مرزبان با اشاره به مشکلات بخش سوادآموزی، خاطرنشان کرد: عدم همراهی و مشارکت برخی سازمان ها و دستگاه های دولتی، عدم استقبال مطلوب گروه هدف از برنامه های آموزشی و مشارکت اندک نهادهای غیر دولتی در فعالیت های سوادآموزی تاثیر زیادی در فعالیت های این اداره دارد.

وی ضمن تقدیر از فعالیت کارشناس سواد آموزی و مربیان دوره های نهضت سوادآموزی، یادآور شد: تعداد ۳۵ مربی در سال جاری دوره های آموزشی سوادآموزی، تحکیم و انتقال را برای متقاضیان برگزار کردند که عمده این دوره ها در روستاها انجام شد.

مدیر آموزش و پرورش با بیان اینکه سامانه جامع کشوری تعداد ۳۹ نفر بی سواد در گروه سنی هدف را در شهرستان تیران و کرون اعلام کرده است، گفت: تعداد ۱۰ نفر از این تعداد کم سواد، چهار نفر در حال تحصیل، ۹ نفر آموزش ناپذیر (به دلایل معلولیت و عقب ماندگی)، شش نفر بالای پنجاه سال و خارج از گروه هدف هستند و فقط ۹ نفر بی سواد محض در این شهرستان وجود دارد.

مرزبان افزود: امکان برگزاری کلاس های رسمی و اعطای مدرک برای افراد بالای پنجاه سال نیست ولی اجازه شرکت در دوره های سوادآموزی و استفاده از آموزش های انجام شده را دارند.

کارشناس و مسئول سواد آموزی آموزش و پرورش شهرستان  ضمن تقدیر از فعالیت مربیان سوادآموزی، گفت: نهضت سواد آموزی یک موضوع ملی است و باید با مشارکت مسئولان و آحاد مردم بی سوادی به طوری کلی حذف شود.

محمد حسن رحیمی پور با اشاره به سخن پیامبر که فرمودند زگهوار تا گور دانش بجوی، تصریح کرد: پیامبر در زمان خودشان به علم و دانش اندوزی تاکید فراوانی داشتند چرا که علم و دانش در زندگی افراد نقش زیادی دارد.

رحیمی

وی با بیان اینکه هفته سوادآموزی از ۴ لغایت ۱۰دی برگزار می‌شود، گفت: برگزاری نمایشگاه از تولیدات سوادآموزی، دیدار همکاران سوادآموزی با مسئولان شهرستان، برگزاری جلسه مسئولان آموزش وپروش با مسئولان شهرستان،  تجلیل از چهره های موفق، سخنرانی در نماز جمعه، تهیه و توزیع بروشور و نصب پلاکارد از جمله برنامه های پیش بینی شده برای اجرا در این هفته است.

انتهای پیام/

درج دیدگاه

جستجو

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

آخرین اخبار