• کدخبر: 53012
  • تاریخ انتشار خبر: ۳:۴۶ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۶/۰۵/۷
  • چاپ خبــر

علت ۳۰۰ سکته مغزی روزانه در ایران

مدیرگروه گفتار درمانی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: سکته مغزی، سومین علت مرگ در ایران محسوب می‌شود، زیرا در کشور روزانه ۲۵۰ تا ۳۰۰ نفر دچار سکته مغزی می‌شوند که هشداری بزرگ برای اقدامات پیشگیری است.

به  گزارش پایگاه خبری سفیر تیران  و کرون   احمدرضا خاتون آبادی اظهار داشت: سکته مغزی هنگامی رخ می‌دهد که مغز، در نتیجه نقص خون‌رسانی یا پاره شدن یک رگ یعنی خونریزی مغزی، آسیب ببیند. از علائم سکته مغزی می‌توان به از دست رفتن ناگهانی هوشیاری، احساس کرختی در اندام‌ها، تاری دید و اختلال در تکلم اشاره کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: سکته مغزی در ایران به‌عنوان سومین علت مرگ و میر محسوب می‌شود. در کشور روزانه بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ نفر دچار سکته مغزی می‌شوند که هشداری بزرگ برای اقدامات پیشگیری است.

این پژوهشگر گفتار درمانی و علوم اعصاب تصریح کرد: اقدام برای تشخیص به موقع و جلوگیری از عواقب ناشی از سکته مغزی می‌تواند از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کرده یا کاهش دهد. یکی از نگران کننده‌ترین عواقب ناشی از سکته مغزی اختلال در گفتار و زبان یا به اصطلاح «آفازی» است که در صورت مراجعه دیرهنگام به گفتاردرمانی می‌تواند باعث احتمال تثبیت اختلال شود.

وی اظهار داشت: در ماه‌های اخیر وزارت بهداشت و درمان اقدام به راه‌اندازی بخش مراقبت‌های ویژه سکته مغزی (استروک یونیت) در سطح برخی بیمارستان‌های واجد شرایط از جمله مجتمع بیمارستانی امام دانشگاه علوم پزشکی تهران کرده است که بخش مراقبت‌های ویژه دارای ساختار مشخصی از جمله واحد توانبخشی است.

خاتون آبادی در ادامه گفت: با توجه به دیدگاه دانشگاه علوم پزشکی تهران مبنی بر حضور گروه‌های توانبخشی در بیمارستان‌ها، بخش گفتاردرمانی بخش مراقبت‌های ویژه سکته مغزی (استروک یونیت) بیمارستان امام به گروه گفتاردرمانی دانشکده توانبخشی تهران واگذار شد.

وی در ادامه به فعالیت‌های گروه گفتاردرمانی دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی تهران اشاره کرد و افزود: سالهای اخیر، گروه گفتاردرمانی با ارتباطات بین المللی گسترده در زمین‌های آموزشی و پژوهشی توانسته است طی سه سال ۱۵ نفر از اساتید بنام در رشته‌های مختلف و مرتبط را به‌عنوان عضو افتخاری گروه جذب کنیم. تمامی اساتید طی نامه ای بطور رسمی موافقت خود را در زمینه مشارکت علمی (آموزشی و پژوهشی) اعلام کردند.

منبع: تسنیم
نویسنده

نوشته شده توسط Jahan در مرداد ۷ام, ۱۳۹۶

آمار تاسف برانگیزی هست متاسفانه

درج دیدگاه

جستجو

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

آخرین اخبار