• کدخبر: 5309
  • تاریخ انتشار خبر: ۷:۵۱ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۳/۰۱/۱۰
  • چاپ خبــر
زندگی و روزگار زنده یاد محمد بهنیا

خیری که دوست نداشت شب بیاید+ تصاویر اختصاصی دیده نشده

محمد بهنیا، خیر مدرسه و بیمارستان ساز اصفهانی و کارآفرینی که دوست داشت همیشه روز باشد و شب نیاید تا بیشتر بتواند کار و تلاش کند و گره از مشکلات مردم باز کند، هفته گذشته در سن ۹۵ سالگی در شهر تیران رخ در نقاب خاک کشید…

به گزارش پایگاه خبری شهرستان تیران و کرون “سفیر تیران” به نقل از صاحب نیوز، محمد بهنیا، نماینده سابق مجلس و سردبیر اسبق مجله صبا، (در دهه ۴۰) و خیری بی‌ریا و کارآفرینی بی‌منت بود که در عمر بابرکتش میلیاردها تومان برای مدرسه و بیمارستان سازی و امور خیریه و کارآفرینی هزینه کرده است.

بهنیا، پس از عمری خدمت به نیازمندان در سن ۹۵ سالگی در ماه اسفند بر اثر ایست قلبی در خواب دارفانی را وداع گفت، وی که به دلیل آلودگی هوا ناچار به ترک اصفهان و تهران شده بود در شهر شهسوار به دیدار معبود شتافت و در زادگاهش تیران اصفهان در میان خیل عظیم سوگواران با مراسمی که در آن بیش از ۳ هزار نفر از شهروندان تیران و جمع کثیری از مدیران کشوری و میهمانانی که از شهرهای مختلف و خارج از کشور حضور داشتند، از امامزاده احمد ابن محمد حنفیه(ع) تیران به سمت گلستان شهدای این شهر تشیع و پس از اقامه نماز امام جمعه شهرستان بر پیکر آن مرحوم در آغوش خاک آرمید.

اداره کل نوسازی مدارس استان اصفهان، اداره کل آموزش و پرورش، ارگان ها و نهادهای شهر تیران، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، فرماندار تیران، امام جمعه رضوان شهر، امام جمعه عسگران، شورای شهر و شهردار تیران، انجمن خیرین سلامت استان، انجمن خیرین مدرسه ساز و دیگر نهادها در پیام های جداگانه ای درگذشت این خیراصفهانی را تسلیت گفتند.

1326-1

1335-3

1339-1

در مراسم تشیع او، زنی می‌گریست و می‌گفت: «ده سال است مخارج من و ۵ فرزند یتیمم را می داده»، جوان دیگر می‌گفت: «اگر بهنیا نبود من خرج تحصیل از کجا می آوردم تا حالا مهندس شوم»، خانم دیگری که چادرش را جلوی صورتش می‌کشید به خبرنگار صاحب نیوز گفت: «بهنیا مرد شریفی بود که هرگز چشمش دنبال کمکی که می کرد نبود، ۷ سال خرجی مرا می داد ولی هرگز از نزدیک ندیدمش.»

از نمایندگی مجلس و سردبیری تا ساخت مدرسه و بیمارستان

ساخت بیمارستان ۵۰ تخت خوابی و تجهیز قسمت‌های مختلف اورژانس قدیمی شهر تیران به داروخانه و اتاق عمل، در کنار ساخت واحدهای آموزشی دبیرستان و پیش‌دانشگاهی که حدود ۱۲۰۰ دانش‌آموز در آن تحصیل می‌کنند، همراه ساخت ساختمان دانشگاه پیام نور و فرهنگسرا و نیز احداث مجتمع رفاهی- درمانی و نیز احداث ساختمان ۶ طبقه درمان بیماری‌های خاص با زیربنای ۱۸۰۰ متر در شهر تیران و نیز اهدای ۱۴ هزارمتر زمین در اصفهان برای فعالیت های درمانی، تنها بخشی از خدمات خیریه و عام‌المنفعه محمد بهنیا خیر مدرسه‌ساز و بیمارستان سازاست.

+à+»+º+¦+¦-+¦+º+«+¬-+¦+»+ç-+¬+ê+¦++-+¿+ç+å¦î+º

همچنین کمک به دانش آموزان و دانشگاهیان و طلاب علوم دینی و کمک برای ترویج علوم دینی و اسلامی و احداث فرهنگسرای اسلامی بخش دیگری از خدمات ارزنده محمد بهنیا به جامعه علمی اصفهان بوده است.

قبل از احداث بیمارستان تیران سالانه ده‌ها نفر از مردم شهرستان تیران و نیز شهرستان‌های فریدن و چادگان بر اثر دوری مسیر تا بیمارستان نجف‌آباد در طول راه جان می‌سپردند که این اقدام بشردوستانه مرحوم بهنیا ناجی جان صدها بیمار بدحال و تصادفی در سال‌های اخیر شد.

زنده‌یاد بهنیا همچنین در سال‌های حیات خود با تعهد هزینه تحصیل صدها دانش‌آموز و نیز کارآفرینی در صنایع و شرکت های دارای نفوذ، برای صدها جوان در اصفهان و تهران، کارآفرینی بدون منت و تبلیغات را الگوی نیکوکاران دور از ریا قرارداد.

به گزارش صاحب نیوز، زنده‌یاد محمد بهنیا کارآفرین و خیر اصفهانی به سال ۱۳۰۲ ه.ش در شهرستان تیران، از توابع اصفهان به دنیا آمد و دوران کودکی را در تنها مکتبخانه شهر تیران که بنیان‌گذارش مصطفی قلی سینا شاعر شهیر اصفهانی بود به تحصیل علوم اولیه و الفبا و خط و دروس دینی و قرآن پرداخت.

باهوش سرشاری که داشت از همان ابتدای کودکی با توصیه استادان برای ادامه تحصیل روبرو شد و در زمانی که تنها یک دانشگاه کوچک آن هم در تهران وجود داشت و درس خواندن به رؤیایی برای شهرستانی ها مبدل شده بود، توانست تا رسیدن به امتیاز تحصیل در دانشکده معقول و منقول تهران پیشرفت کرده و از محضر بزرگانی همچون استاد بدیع‌الزمان فروزان فر کسب فیض کند.

در ۲۰ سالگی بود که با یک داستان عشقی پر پیچ وتاب برای ازدواج همراه شد و در ابتدا شنیدن جواب «نه» از خانواده محمدی او را دچار تلاطم روحی کرد به طوری که درس و کارش را رها کرد، ولی پشتکار و علاقه سرانجام او را به وصال رساند و ازدواجی سر گرفت که حاصلش فرزندانی عالم و فرهیخته شد که همه دارای تحصیلات عالیه ارشد و دکتری از دانشگاه‌های اروپا هستند.

هم نشینی با ابوالقاسم پاینده و بدیع‌الزمان فروزان فر

به گزارش صاحب نیوز، عزیمت به تهران و آشنا شدن بهنیا با زنده‌یاد «ابوالقاسم پاینده» نویسنده و مترجم شهیر معاصر سبب پیشرفت دو چندان او و روی آوردن به نوشتن و ادبیات و پرداختن به نویسندگی در دفتر مجله صبا شد و این پیشرفت تا بدان جا ادامه یافت که وی سردبیر مجله صبا شد. ولی در همین سال ها در امتحان ورودی سردفتری که در آن زمان از مشاغل عالیه درس‌خوانده ها بود، شرکت کرد و با نمره عالی قبول شد تا رسماً وارد شغل دفترداری شود ولی به دلیل تعهدی که داشت مجبور شد ابتدا به شاهرود منتقل شود و در دفترخانه‌ای مأمور باشد ولی عشق به تهران و پیشرفت باعث شد با کمک دوستان مجله صبا به شغل دفتریار دومی دفتر شماره ۲ تهران برسد که در آن زمان از دفاتر مهم و خوش‌نام کشور بود و اکثر رجال مهم کشور با آن همکاری و تعامل داشتند.

بهنیا، پله‌های ترقی را به سرعت طی می‌کرد و در عرض ۳ سال در سال ۱۳۳۰ به دفتریار اولی دفتر شماره ۲ تهران رسید و با بروز لیاقت و امانت‌داری مرحوم «فرزانه» سردفتردار دفتر شماره ۲ تهران کم‌کم تمام امور دفترخانه را به بهنیا سپرد.

دفترخانه شماره ۲ تهران محل ثبت مهمترین اسناد و املاک کشور در طول تاریخ بوده است که توسط مرحوم «متین دفتری» از وزیر وقت دادگستری در سال ۱۳۰۹ احداث شده بود و در آن زمان اسماعیل فرزانه سردفتری و ریاست آن را برعهده داشت.

پس از فوت مرحوم فرزانه سردفتری به پسرش رسید ولی چون مدیر لایقی نبود و تخصصی در این امر نداشت، رسما سردفتری دفتر شماره ۲ تهران را در قبال مبلغی به زنده یاد بهنیا واگذار کرد.

در دهه ۴۰ محمد بهنیا که اکنون علاوه بر سابقه کار در مجله به مدیریت مهم‌ترین دفترخانه در تهران رسیده بود، با بسیاری از رجال سیاسی آن دوران آشنا شد و توانست با توانایی‌هایی که داشت و علاقه‌ای که به یاری مردم و دفاع از حقوق اقشار ضعیف جامعه داشت، مسیر ورود خود به مجلس را هموار کند.

۱۲ سال نمایندگی مردم تهران در مجلس شورای ملی

به گزارش صاحب نیوز، سرانجام رؤیای بهنیا به ثمر نشست و در سال ۱۳۴۶ درحالی‌که تنها ۴۴ سال داشت به عنوان یکی از جوان ترین سناتورها با کسب رأی از حوزه تهران به مجلس شورای ملی راه یافت و بر اثر لیاقتی که از خود نشان داد ۲ دوره بعد را هم تا سال ۱۳۵۴ ه.ش به سناتوری در مجلس پرداخت.

دفترخانه شماره ۲ تهران از خوش‌نام‌ترین دفاتر کشور بود که به امانت‌داری و حسن انجام کار شهره بود و زنده یاد محمد بهنیا تا اواسط دهه ۶۰ که به افتخار بازنشستگی نائل شد، در آن به کار پرداخت.

فعالیت قانونمند و خداشناسانه بهنیا چنان بی‌عیب بود که حتی پس از پیروزی انقلاب بازرسانی که برای بررسی و تمدید امتیاز دفترخانه آمده بودند با احترام تمام کلیه فعالیت دفترخانه را شرعی و اخلاقی و خارج از خطاهای موجود در برخی دفترخانه‌های قبل انقلاب ارزیابی کردند. (سند موجود است)

photo-1

photo-2

بهنیا پس از سال ۵۴ علی‌رغم پیشنهادات سیاسی که داشت بنا بر عقیده شخصی اش که می‌گفت: باید به جوان‌ها میدان داد از سیاست کناره گرفت و بیشتر به فعالیت های عام‌المنفعه و کارآفرینی برای قشر محروم جامعه در تهران، اصفهان و به خصوص شهرستان تیران پرداخت.

تنظیم ۳۰۰ هزار سند دفترخانه‌ای و احداث مجتمع کشت و صنعت در آمل با چند صد رأس گاو ۵۰۰ هکتارمساحت که البته با تنگ‌نظری ها و بی‌مهری های برخی ارگان ها برای توسعه مواجه شد، در کنار فعالیت های صنعتی و عمرانی بخشی از خدمات ارزنده دیگر مرحوم بهنیا را تشکیل می‌دهد.

بهنیا بسیار پرکار و کوشا بود، جوان تر که بود می‌گفت «من از شب بدم می‌آید» و دلم می‌خواست روزها بلند بودند تا من بیشتر کار می کردم.

به گزارش صاحب نیوز، مرحوم بهنیا بسیار درست و امانت‌دار بود. به طوری که حتی یک سند هم در طول ۴۰ سال در این دفتر مفقود یا مشکل‌دار نشد.

+¦+å+»-+¬+º¦î¦î+»-+ü+¦+º¦î+¬-+»+ü+¬+¦+«+º+å+ç-+¿+ç+å¦î+º-+¿+¦+»-+º+¦-+º+å+é+ä+º+¿

او بسیار دل رحم و خوش‌اخلاق بود و نمی‌توانست نظاره گر نداری و رنج کسی باشد ولی برایش فرش غنی و گلیم فقیر تفاوتی نداشت و هرگاه مردم روستا یا فقرا او را به محفلی می‌خواندند با تواضع شرکت می‌کرد.

جالب آنکه در زمان فوت هیچ مال و املاکی به نامش نبود و همه را صرف وقف و خیراتی کرد که به دلیل عدم رضایت مرحوم از ذکر برخی موارد خودداری می‌کنیم، ولی اکنون بنیاد خیریه بهنیا سالانه مددکار جمع کثیری از مردم نیازمند و شریک پروژه‌های عمرانی خیریه در شهرستان‌های محروم کشور است.

زنده‌یاد بهنیا از ۲۰ سال پیش که دچار نوعی سرطان شده بود، بنیاد بهنیا را تأسیس کرد تا اموالش در راه خیر مصرف شود و اکنون این باقیات و صالحات سالانه سبب برکات فراوانی برای مردم شهرستان تیران و کرون در امر سلامت و خدمات عمرانی شده است.

گزارش از: مهدی رفائی

درج دیدگاه

جستجو

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

آخرین اخبار