• کدخبر: 54697
  • تاریخ انتشار خبر: ۹:۰۴ ق.ظ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۶/۲۸
  • چاپ خبــر
گزارشی از وضعیت سد معبر در تیران؛

کاسبانی که معابر را به نام خود سند زده اند!/ تصاویر

تعداد زیادی از کسبه های شهر تیران علاوه بر داخل مغازه ها، اجناس خود را در پیاده روها و حتی کنار خیابان ها می چینند که باعث سد معبر و اختلال در رفت و آمد مردم شده است.

به  گزارش پایگاه خبری سفیر تیران  و کرون خیابان اصلی شهر تیران در محل میدان امام حسین علیه السلام به عنوان مرکز شهر معمولا با شلوغی و تردد بیش تری مواجه است و مغازه های زیادی هم در این منطقه وجود دارد.

با کمی قدم زدن در عابرپیاده به خصوص از میدان امام حسین علیه السلام (چهارراه) به سمت میدان معلم (شهدای گمنام) مشاهده می شود که  اکثر کسبه ها از جمله میوه فروشان علاوه بر داخل مغازه ها، اجناس خود را در پیاده روها و حتی کنار خیابان ها می چینند که باعث سد معبر و اختلال در رفت و آمد مردمشده است.

شهرداری تیران حدود دو سال پیش با همراهی نیروی انتظامی در اقدامی تحسین برانگیز در مرحله اول اقدام به اخطار به کاسبان و سپس جمع آوری موانع در پیاده روهای سطح شهر کرده و نظم و سامان خوبی به چهره شهر و به هم ریختگی پیاده رو ها داد.

در روایات دینی و در احکام فقهی سد کردن راه مردم و ایجاد سد معبر نهی و جزء اعمال غیرمجاز و غیرشرعی معرفی شده است. رسول اکرم (ص) می فرمایند: کسی‌که سد معبر کند و مانع عبور رهگذران شود از رحمت خدا دور است و نیز می‌فرماید هر کس یک وجب از راه مسلمانان را بگیرد (و تصرف کند) در روز قیامت در حالی محشور می‌شود که بار هفت طبقه زمین را بر دوش دارد.

هم چنین به موجب  ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی، هر کس اقدام به هرگونه تجاوز و تصرف عدوانی یا ایجاد مزاحمت یا ممانعت از حق در املاک متعلق به دولت یا شرکت‌های دولتی وابسته به دولت یا شهرداری‌ها یا اوقاف و… کند به مجازات یک ماه تا یک‌سال حبس محکوم می‌شود بنابراین هر امری تحت عنوان مزاحمت جرم است. هرگونه اشغال فضای عمومی به منظور استفاده شخصی بدون مجوز، سد معبر است و در قانون ۵۵ شهرداری تخلف شناخته شده است و به شهرداری اجازه داده شده که بدون دستور قضائی با این خاطیان برخورد کند و وارد عمل شود.

حال اینکه متاسفانه برخی مغازه داران خیابان و معابر شهر را ملک شخصی قلمداد کرده و رعایت حقوق عابران پیاده را نمی کنند جای بسی تعجب و سوال دارد!

کاسبان و مغازه داران شاید به دلیل شرایط کنونی اقتصادی و برای فروش بیش تر دنبال راه هایی برای جذب مشتری باشند ولی دلیل خوبی برای این حد سد معبر و بستن راه مردم نیست به خصوص اکنون که در آستانه بازگشایی مدارس شاهد تردد بیش تری در شهر هستیم و با شروع مهر دانش آموزان هم گاهی به صورت گروهی از محل های گذر عبور می کنند و آن موقع است که به اذعان مخاطبان این پایگاه خبری دیگر راه کاملا بسته می شود.

مردم شهرستان به خصوص مردم شهر تیران طی تماس ها و پیام های مکرر و ارسال تصاویر خود خواستار پیگیری و برخورد هر چه سریعتر شهرداری با این سد معبر ها شده اند چرا که برخی از کاسبان هم با دادن تذکر برخورد خوبی نداشته و در جواب می گویند که از آن طرف رد شوید!

هر چند که قطعا شهرداری اقداماتی را در این زمینه انجام می دهد ولی امیدواریم با پیگیری های بیش تر و مستمر و بدون اعمال سلیقه شخصی در کار، جلوی پیش روی کاسبان در پیاده روها را گرفته و با سرکشی های دوره ای از تکرار این عملی که مستقیما با مردم در ارتباط است و حق الناس به شمار می رود، جلوگیری کند.

در آخر تنها صحبتی که باقی می ماند این است که اگر هر شخصی به حقوق شهروندی و شهری احترام بگذارد قطعا شاهد شهری آباد و زیبا خواهیم بود.

انتهای پیام/ سفیر تیران و کرون

نویسنده

نوشته شده توسط کاسب در شهریور ۲۸ام, ۱۳۹۶

متاسفانه این قوانین و کلا هر قانونی در تیران برای افرادیست که بومی تیران نیستند و خود بومیان تیران از هر قانونی مستثنا هستند. اگر همین سد معبر یا تابلویی را یک کاسب غیر تیرانی ایجاد کند یک روزه ماموران سد معبر یهویی از راه میرسن و حرف از قانون میزنن

درج دیدگاه

جستجو

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

آخرین اخبار