• کدخبر: 55826
  • تاریخ انتشار خبر: ۷:۳۶ ق.ظ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۷/۱۸
  • چاپ خبــر
پدر سرمایه گذاری شهرداری های کشور در تیران مطرح کرد؛

ضرورت سرمایه گذاری در زمینه اقتصاد شهری/ اختیارات اندک شهرداران مانع فعالیت موثر آنها شده است

پدر سرمایه گذاری شهرداری های کشور ضمن انتقاد از اختیارات اندک شهرداران در کشور، گفت: اختیارات کم شهرداران و تلف شدن زمان بسیار زیادی برای طی کردن فرایندهای قانونی مانع فعالیت موثر در شهر می شود که نمایندگان مجلس باید در این زمینه اصلاحاتی را انجام دهند.

به  گزارش پایگاه خبری سفیر تیران  و کرون  نشست هم اندیشی و توسعه سرمایه گذاری در شهر تیران شب گذشته  با حضور داوود ندیم  پدر سرمایه گذاری شهرداری های کشور و مسئولان شهرستان، سرمایه گذاران و مردم شهر تیران در تالار بزرگ شهر برگزار شد.

کشور ایران در زمینه اقتصاد شهری پیشرفت نداشته است

پدر سرمایه گذاری شهرداری های کشور با اشاره به اهمیت و تاثیر سرمایه گذاری در پیشرفت شهرها، اظهار کرد: کشور ایران در سال های گذشته پیشرفت های خوبی را در حوزه های مختلفی از جمله نظامی، علم و فناوری و پزشکی کسب کرده ولی در زمینه اقتصاد به خصوص اقتصاد شهری عملکرد ضعیفی محقق شده است.

داوود ندیم گفت: برای رسیدن به پیشرفت و طی کردن پله های ترقی باید سرمایه گذاری در امور شهری انجام شود و رهبر معظم انقلاب بر این امر تاکید بسیاری داشته و سرمایه گذاری در شرایط کنونی کشور را امری ضروری دانسته اند.

سرمایه گذاران بومی جذب شوند

وی با بیان اینکه مسئولان شهری باید در ابتدا سرمایه گذراران بومی را جذب کرده و سپس به سراغ سرمایه گذاران غیر بومی بروند، تصریح کرد: جذب سرمایه گذاران ایرانی مقیم خارج و سرمایه گذاران خارجی اولویت های بعدی پس از جذب سرمایه گذاران بومی است.

 معاونت جذب سرمایه گذاری شهرداری ارومیه افزود: تلاش کشورهای غربی برای جلوگیری از جذب سرمایه گذاران خارجی در ایران حاکی از تاثیر و اهمیت این کار در رشد و توسعه شهرها است.

ندیم با اشاره به عملکرد نامطلوب ایران در عرصه اقتصادی حتی با وجود پتانسیل های خوب، اذعان کرد: خط تولید توسعه کشور بر مبنای دولتی و پیمانکاری تعریف شده است و اقتصاد ما اقتصادی دولتی است که با فرسوده شدن این خط تولید کشور به پیشرفت دست نمی یابد.

فضای مثبت برای جذب سرمایه گذاران در شهرها فراهم شود

وی ادامه داد: برای حل این مشکل یا باید اقتصاد دولتی را کنار گذاشته و به اقتصاد آزاد پیوست یا با انجام سرمایه گذاری های مشارکتی و فراهم کردن فضای مثبت برای جذب سرمایه گذاران، زمینه را برای پیشرفت مهیا کرد.

پدر سرمایه گذاری شهرداری های کشور مدل سیستمی ۷-۴-۱ را نسخه توسعه شهرهای ایران دانست و گفت: یک باور، چهار زیر ساخت (قانونی، ساختاری ، فرهنگی وفرآیندی) و هفت گام اجرایی( مطالعه، بسته های مشارکتی، مجوزها، بازاریابی، فراخوان ، قرارداد ونظارت) برای اجرای این نسخه احتیاج داریم.

ندیم با بیان اینکه شهرهای ما باید در دنیا شناخته شوند، خاطرنشان کرد: در بررسی و مطالعه مدیریت اجرایی شهرها در دنیا که نمونه‌های بارز آن استانبول و دبی هستند، متوجه اجرای یک سری سیستم های نوین تأمین مالی و روش‌های مشارکت شده که از طریق آن توانسته‌اند به سمت توسعه حرکت کنند.

 اختیارات اندک شهرداران مانع فعالیت موثر آنها در شهر شده است

وی داشتن اهداف مشترک، گرایشات آرمان خواهانه و کشف راه های جدید را برای رسیدن به توسعه ضروری دانست و یادآور شد: کشور ایران به مفهوم مشترکی از توسعه دست نیافته که مشکلات زیادی در این راه بوجود آورده است.

پدر سرمایه گذاری شهرداری های کشور ضمن انتقاد از اختیارات اندک شهرداران در کشور، تصریح کرد: اختیارات کم شهرداران و تلف شدن زمان بسیار زیادی برای طی کردن فرایندهای قانونی مانع فعالیت موثر در شهر می شود که نمایندگان مجلس باید در این زمینه اصلاحاتی را انجام دهند.

برای پیشرفت تیران باید چشم انداز ۳۰ ساله شهر مشخص شود

ندیم با بیان اینکه برای پیشرفت تیران باید چشم انداز ۳۰ ساله شهر مشخص شود، گفت: مسئولان، سرمایه گذاران و اقتصاددانان شهر باید راهکارهای توسعه را تدوین نموده و ضمن طراحی برنامه های بلند مدت و کوتاه مدت نقاط قوت و ضعف و فرصت ها  تهدیدها مشخص کنند.

وی افزود: سرمایه گذاری حتی با هزینه های اندک هم قابل اجرا است به شرطی که با برنامه ریزی، مشاوره و تفکر کافی پیرامون امور جلو رفت.

پدر سرمایه گذاری شهرداری های کشور در پایان مراسم قول انجام هماهنگی برای حضور رئیس شورای شهر تیران در اجلاس جهانی شهرداران، فراهم کردن زمینه فروش صنایع دستی تیران در تبریز و جام جهانی فوتبال در سال ۲۰۱۸ در مسکو، معرفی سرمایه گذاران تبریز به تیران، چاپ مقاله فرهیختگان شهر تیران پیرامون اقتصاد شهری در دایره المعارف سرمایه گذاری شهری را داد.

داوود ندیم اکنون در سمت معاونت جذب سرمایه گذاری ارومیه فعالیت می کند و قبلا معاونت امور سرمایه گذاری شهرداری تبریز بوده اند.

انتهای پیام/ سفیر تیران و کرون

 

 

 

درج دیدگاه

جستجو

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

آخرین اخبار