• کدخبر: 56703
  • تاریخ انتشار خبر: ۱:۵۹ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
  • چاپ خبــر
در و دل کشاورزان تیران و کرونی

مشکلات طلای سرخ تمامی ندارد/چوب حراج دلالان بر زحمت کشاورزان

دیار تیران و کرون چند سالی است با خشک‌سالی دست‌وپنجه نرم می‌کند ازاین‌روی کشاورزان با تغییر در برنامه الگوی کشت خود و ترویج گیاهان با مصرف کم آب و در نظر گرفتن درآمدزایی بالا زعفران سالیانی است که به کشت این محصول مشغول هستند.

به گزارش پایگاه خبری سفیر تیران و کرون ؛ زعفران یا به تعبیری همان طلای سرخ یکی از محصولات استراتژیک و منحصر به‌ فرد کشور ما است که ایرانیان در صادرات آن پیشینه دور و درازی دارند و این گیاه معطر به خاطر قابلیت اش برای رنگ و طعم دادن به غذا، همراه با فواید منحصربه‌فرد برای سلامتی، در سبد غذایی خانوارها از جایگاه مهمی برخوردار است.

 دیار تیران و کرون چند سالی است با خشک‌سالی دست‌ و پنجه نرم می‌کند از این‌ رو کشاورزان با تغییر در برنامه الگوی کشت خود و ترویج گیاهان با مصرف کم آب و در نظر گرفتن درآمدزایی بالا زعفران سالیانی است که به کشت این محصول مشغول هستند.

*مشکلات زعفران‌کاران تمامی ندارد

 تلاش کشاورزان درکشت و برداشت زعفران همانا و مشکلاتی که همواره گریبان گیر کشاورزان است همانا ولی این مشکلات هیچ‌گاه در عزم این جهادگران عرصه تولید و اقتصاد که همچون ناخدایی کشتی طلای سرخ ایران را هدایت می‌کنند وقفه‌هایی ایجاد نمی‌کند، از این‌ رو پای صحبت چند تن از کشاورزان حومه کرون می‌نشینیم تا برایمان از مشکلات بگویند شاید آسمان در رحمتش را بگشاید و شاید هم مسؤولان به فکر حمایت از این قشر خستگی‌ناپذیر افتند.

هرساله از ابتدای آبان برداشت زعفران در مزارع تیران و کرون شروع می‌شود و هرسال به نحوی مشکلات زعفران‌کاران جلوه می‌کند کشاورزان این محصول، با کوهی از مشکلات که ناشی از عوامل طبیعی و انسانی است دست‌ و پنجه نرم می‌کنند در ادامه پای درد و دل کشاورزان می‌نشینیم.

*نوسانات شدید قیمت زعفران و سودی که دلالان به جیب می‌زنند

یکی از کشاورزان و کارشناسان این حوزه با اشاره به‌ سختی های برداشت و جداسازی زعفران از گل تصریح کرد: جداسازی و برداشت زعفران کاری است پرزحمت و هزینه زیادی را در بردارد ولی خرید و فروش‌های صوری دلالان برای کاهش قیمت و هدر رفت تلاش‌های بی‌وقفه کشاورزان و سودهای کلان دلالان از جمله مشکلاتی است که کشاورزان سرزمین طلای سرخ غرب استان اصفهان را به خود درگیر کرده است.

*نبود واحد فرآوری و بسته‌بندی زعفران در منطقه

وی با اشاره به نبود واحد بسته‌بندی و فرآوری در منطقه عنوان داشت: برای فروش زعفران باید آن‌ها را به‌صورت فله‌ای و بدون بسته‌بندی به دست دلالان و یا واسطه‌های بیرون از استان ارسال کنیم که می‌توان با ایجاد بسته‌بندی مناسب و تقویت برندسازی به تثبیت جایگاه این محصول بپردازیم و دغدغه فروش زعفران را برای کشاورزان حل کنیم.

*طلای سرخ تیران و کرون هم چنان بی شناسنامه است

میرزایی با بیان این‌که زعفران تیران و کرون نیاز به ثبت برند دارد خاطرنشان کرد: آزمایش‌های شاخص‌های کیفی توسط نهادهای مختلف نشان می‌دهد که زعفران این منطقه هم از لحاظ عطر و هم از لحاظ رنگ در بالاترین سطح ممکن قرار دارد و یکی از بی‌نظیرترین زعفران‌های کشور و نیازمند برندسازی و شناسنامه‌دار کردن است.

*واردات زعفران قاچاق از چین و خاموش شدن چراغ تولید زعفران

کشاورز دیگری در خصوص واردات زعفران بی‌کیفیت از چین به کشور از مسؤولان گلایه کرد و افزود: زعفران از هزاران سال قبل مختص به نام ایران بوده و این واقعاً خنده‌دار است که زعفران بی‌کیفیت چینی در بازار سرزمین طلای سرخ با قیمت کم‌تر وجود داشته باشد و این‌ یک زنگ خطر برای خاموش شدن چراغ تولید زعفران در کشور است.

کارشناس تولید زعفران ادامه داد: واردات زعفران مخاطرات زیادی برای چرخه اشتغال، تولید و صادرات محصول در بر خواهد داشت و یقیناً باید با ورود این محصول به کشور جلوگیری شود و صادرات پیاز زعفران هم به دیگر کشورها ممنوع شود.

انتهای پیام/۶۳۰۸۵/هـ۲۰/

درج دیدگاه

جستجو

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

آخرین اخبار