• کدخبر: 56706
  • تاریخ انتشار خبر: ۳:۵۹ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
  • چاپ خبــر
زعیم حوزه علمیه اصفهان:

امر به معروف و نهی از منکر در جامعه نداریم/ دولت و ملت روی این ۲ واجب پاگذاشته‌اند

زعیم حوزه علمیه اصفهان گفت: در حال حاضر امر به معروف و نهی از منکر نداریم، دولت و ملت روی این دو واجب بزرگ پا گذاشته‌اند، ملت باید امر به معروف و نهی از منکر با مهربانی، موعظه و با استدلال به فراخور حال طرف داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری سفیر تیران و کرون ؛به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر آیت‌الله مظاهری، آیت‌الله حسین مظاهری در درس اخلاق با اشاره به اینکه حق‌الناس خیلی سخت است، اظهار کرد: پروردگار عالم از حق‌الناس نمی‌گذرد،  باید در این دنیا اگر حق‌الناس داریم فوراً جبران کنیم در غیر این صورت علاوه بر اینکه عبادات ما مقبول خدا نیست در قیامت اعمال خوب ما را به کسانی می‌‌دهند که بر گردن ما حق دارند.

وی با تأکید بر اینکه پروردگار عالم در این دنیا هم از حق‌الناس نمی‌گذرد، افزود: در آیات فراوانی به این مسأله اشاره شده است، قرآن می‌فرماید: فقط این نیست، بلکه در عالم برزخ و قیامت، ظلم ظالم، ظالم را نابود می‌کند و نمی‌گذارد ظالم زیر لوای حمد برود. ظلم ظالم نمی‌گذارد رستگار شود و بالاخره این آیه می‌فرماید: دنیا و آخرت ظالم نابود است.

زعیم  حوزه علمیه اصفهان بالاترین ظلم را بردن آبروی کسی دیگر دانست و تصریح کرد: بردن آبرو خیلی بدتر از دزدی و خوردن مال مردم است دزدی بد است و به خاطر آن دست انسان را قطع می‌کنند و آدم را رسوا می‌کند، اما بدتر از آن بردن آبروی مردم، غیبت، تهمت، شایعه، زخم‌زبان و سرزنش است.

وی با اشاره به سخنی از امام صادق(ع) که از پیامبر اسلام نقل کرده‌اند، بیان داشت: بنا به فرموده ایشان نباید لغزش‌هاى مؤمنان را دنبال کنید. هر که به ‌دنبال لغزش مؤمنى باشد، خداوند تمام لغزش‌هاى او را دنبال خواهد کرد و او را حتی در میان خانه‌اش رسوا مى‌سازد.

مظاهری در تکمیل سخنان خود اضافه کرد: پس اگر کسی لغزشی از کسی دید، حق آبروریزی ندارد، بلکه اسلام راه امر به معروف و نهی از منکر را به ما آموخته است و شرط اول آن این است که با تلطف و موعظه و با مهربانی به او تذکر بدهیم.

وی با اشاره به این که الآن امر به معروف و نهی از منکر نداریم، خاطرنشان کرد: دولت و ملت روی این دو واجب بزرگ پا گذاشته‌اند، ملت باید امر به معروف و نهی از منکر با تلطف و مهربانی و موعظه و با استدلال به فراخور حال طرف داشته باشد و اگر سرزنش جلو بیاید، این امر به معروف و نهی از منکر نیست، بلکه قلدری است.

زعیم حوزه علمیه اصفهان با اشاره به اینکه اسلام دین کاملی است و همه چیز را بیان کرده و مراجع تقلید احکام شرعی را در رساله نوشته‌اند، بیان داشت: بسیاری از مردم مسأله بلد نیستند بنابراین در اعمالی نظیر امر به معروف و نهی از منکر، اشتباه عمل می‌کنند.

وی در ادامه بیان داشت: ظلم خیلی بد است و سببش هم این است که پروردگار عالم بنده‌هایش را خیلی دوست دارد. او از هفتاد پدر و مادر مهربان، به بندگان مهربان‌تر است و این از باب مثال است، بلکه از هفت‌صد یا هفت میلیون و هرچه تصور کنید، مهربان‌تر است. خدا صد درصد عاشق بندگان است و اگر ببیند این بنده، ولو گناهکار باشد، اما توهین به او شد، زخم‌زبان به او زده شد یا فحش به او داده شد، غضب می‌کند.

مظاهری با بیان این که حتی پروردگار عالم اگر بنده‌هایش را به جهنم می‌برد، ‌این نیز از الطاف خفیه خداست، تصریح کرد: بعضی از بزرگان می‌گویند: جهنم از الطاف خفیه خداست، یعنی گناهانش و این حق‌الناس‌ها و حق‌الله‌ها برای انسان آتش شده و درون آتش است و برایش مار و مور و عقرب شده و در درونش آن صفات رذیله مار و مور و عقرب است. پس خدا برای اینکه او را پاک کند، به جهنم می‌برد و آتش جهنم سنگ معدنی را پاک می‌کند و به طلای ناب تبدیل می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: خدا جهنم ندارد، بلکه آتش جهنم را ما ایجاد می‌کنیم، ظلم‌ها و زخم‌زبان‌ها مار و مور و عقرب در کمون ذات ما می‌شود. صفات رذیل ما سگ درنده در کمون ذات ماست. بیش از صد آیه در قرآن است که خداوند متعال در آن آیات می‌فرماید: من جهنم ندارم،‌ بلکه «ذٰلِکَ بِمَا قَدَّمَتْ أَیْدِیکُمْ»؛ این آتش را خود فرستاده‌ای.

زعیم حوزه علمیه اصفهان ادامه داد: وقتی دل کسی را بسوزاند و دل مسلمانی را به درد بیاورد، این حمیم می‌شود. در اینجا دل می‌سوزد و تجسم عملش حمیم است، حمیم آب جوشان است که وقتی مجبور است مقداری از این آب جوشان را بخورد، تمام احشا و امعا او پاره‌پاره می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر امر به معروف و نهی از منکر نداریم و این گناهش بزرگ است، گفت: امر به معروف و نهی از منکر برای این است که نه تنها خودمان را اصلاح و بهشتی ‌کنیم، بلکه دیگران را نیز اصلاح کنیم. باید در زبان ما غیبت و تهمت و شایعه دروغ و ظلم و اذیت تحقیر و سرزنش و زخم‌زبان و توهین نباشد بلکه به هر اندازه می‌توانیم کمک کردن به خلق خدا باشد که گاهی به واسط مال و خدمات دیگر و گاهی آدم‌سازی و امر به معروف و نهی از منکر است.

انتهای پیام/۶۳۰۵۸/ص/

درج دیدگاه

جستجو

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

آخرین اخبار