• کدخبر: 57509
  • تاریخ انتشار خبر: ۴:۴۱ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
  • چاپ خبــر
رئیس بهزیستی تیران و کرون:

معابر شهرستان برای تردد معلولان مناسب نیست/ رسالت بهزیستی خدمت به مردم برای بهتر زیستن است

رئیس بهزیستی تیران و کرون با اشاره به حضور اندک معلولان در سطح شهر، گفت: روسای دستگاه های اجرایی شهرستان باید نسبت به مناسب سازی ارگان های دولتی، اماکن عمومی و معابر شهری اهتمام ویژه ای داشته باشند تا مشکلات معلولان برای حضور در جامعه رفع شود.

به  گزارش پایگاه خبری سفیر تیران  و کرون  اکبر حاجی عرب در گفتگو با این پایگاه خبری ضمن تبریک روز جهانی معلولان به این قشر در تیران و کرون، اظهار کرد: دو هزار نفر در تیران و کرون از خدمات مستمر و غیر مستمر سازمان بهزیستی استفاده می کنند که ۲۵۰ نفر از آن ها زنان سرپرست خانوار و بقیه معلولان جسمی، حرکتی، شنوایی و بینایی هستند.

رئیس  بهزیستی تیران و کرون با اشاره به حضور اندک معلولان در سطح شهر، گفت: روسای دستگاه های اجرایی شهرستان باید نسبت به  مناسب سازی ارگان های دولتی، اماکن عمومی و معابر شهری اهتمام ویژه ای داشته باشند تا مشکلات معلولان برای حضور در جامعه رفع شود.

وی ادامه داد: ایجاد اشتغال و درآمد پایدار یکی از درخواست های مهم معلولان شهرستان است که از مردم و  دستگاه های دولتی درخواست می شود در زمینه به کارگیری و ایجاد شغل برای این قشر از جامعه همکاری بیشتری داشته باشند.

حاجی عرب با اشاره به تسهیلات این سازمان به معلولان گفت: ۲۰ میلیون تومان وام خوداشتغالی و ۷ میلیون و ۵۰۰ تومن وام مشاغل خانگی به مددجویان داده می شود و در صورت بکارگیری معلولان توسط کارفرمایان ۷۵ درصد بیمه آن ها تا ۵ سال توسط بهزیستی پرداخت می شود.

رئیس بهزیستی تیران و کرون یادآور شد: کمیته مناسب سازی و کمیته سالمندان شهرستان به صورت فصلی جلساتی را برگزار و نسبت به ارائه خدمات به معلولان و برنامه ریزی برای مناسب سازی معابر اقدام می کند.

وی افزود: مناسب سازی معابر در گلستان شهدای تیران با همکاری شهرداری انجام شده و در مراحل بعدی این امر در سطح شهر اجرا خواهد شد.

حاجی عرب با بیان اینکه ارگان های دولتی شهرستان تا ۶۰ درصد همکاری لازم را برای مناسب سازی ادارات خود داشته اند، تصریح کرد: تعدادی از معلولان شهرستان در ادارات دولتی مشغول به خدمت هستند، ۳ نفر به عنوان شورای روستا در انتخابات سال جاری انتخاب شده اند  و یک نفر به عنوان دهیار در حال فعالیت است.

رئیس بهزیستی شهرستان علت عدم حضور معلولان در سطح جامعه را نامناسب بودن معابر دانست و افزود: معلولان با مناسب سازی محل های عبور با اعتماد به نفس بالاتری در اجتماع حضور پیدا کرده و بدون کمک گرفتن از دیگران کارهای روزمره خود را انجام خواهند داد.

وی خاطرنشان کرد: تامین مسکن، وسایل توانبخشی، کمک هزینه مناسب سازی مسکن و پیگری مباحث مربوط به بهداشت، درمان و اشتغال مددجویان و پرداخت وام در زمینه خود اشتغالی و اقتصاد مقاومتی را از جمله خدمات این سازمان به مددجویان تحت حمایت است.

رئیس بهزیستی تیران و کرون گفت: ۲۰ مرکز تحت پوشش اداره بهزیستی فعالیت می کنند که ۸۰ نفر به صورت مستقیم در این مراکز مشغول به کار شده اند.

حاجی عرب با اشاره به دیگر مشکلات این قشر در سطح شهرستان، اظهار کرد: مددجویان در گرفتن وام های خود اشتغالی از بانک ها با مشکلاتی روبرو هستند که قطعا با رفع موانع از طرف مسئولان مربوطه راه پیشرفت برای آن ها هموارتر خواهد شد.

وی با بیان اینکه نگاه ترحم آمیز مردم معلولان را آزار می دهد، خاطرنشان کرد: مردم در کمک های خود به معلولان نباید شان و شخصیت آن ها را زیر سوال ببرند و قطعا با مناسب سازی معابر و کم شدن احساس ترحم در معلولان شاهد حضور گسترده تر آن ها در  جامعه خواهیم بود.

رئیس اداره بهزیستی تیران و کرون یادآور شد: معلولان با استعدادهای خدادادی خود پیشرفت خوبی در زمینه های مختلف از جمله صنایع دستی، مینا کاری، دام پروری وکشاورزی، قالی بافی، تحصیل در رشته های عالی در دانشگاه های دولتی و قهرمانی در مسابقات ورزشی داشته اند و الگوی خوبی برای نسل جوان و نوجوان محسوب می شوند.

حاجی عرب گفت:  سازمان بهزیستی از لحظه انعقاد نطفه با مشاوره ژنتیک کار خود را در حوزه بهتر زیستن برای مردم جامعه  و گروه هدف شروع می کند.

وی ادامه داد: انجام تست غربالگری شنوایی پیش از یک ماهگی، بینایی سنجی در ۶ سال اول زندگی، برگزاری کارگاه های مهارت آموزی برای دانش آموزان در همه مقاطع تحصیلی، برگزاری کارگاه های مهارت های فرزند پروری، پیش از ازدواج، مداخله های پس از طلاق و پیشگیری از اعتیاد از جمله فعالیت های بهزیستی در این زمینه است.

رئیس بهزیستی تیران و کرون از معلولان شهرستان که با سعه صدر خود نقص های بوجود آمده در خدمات را تحمل می کنند، مسئولان که در امور مربوط به معلولان اهتمام ویژه ای دارند و خیران شهرستان که با حمایت های مادی و معنوی خود پشتیبان مددجویان بوده اند،  تشکر کرد.

حاجی عرب افزود: : شماره حساب مشارکت های مردمی سازمان بهزیستی تیران و کرون به شماره ۲۱۷۳۴۵۰۲۴۷۰۰۰  آماده دریافت کمک های خیرخواهانه مردم مهربان و خیر شهرستان است.

وی یادآور شد: مراسم جشنی با حضور معلولان و خانواده های آن ها و مسئولان و هنرمندان شهرستان به مناسبت روز جهانی معلولان روز پنجشنبه ۱۶ آذر برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/ سفیر تیران و کرون

درج دیدگاه

جستجو

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

آخرین اخبار