• کدخبر: 57722
  • تاریخ انتشار خبر: ۱:۱۶ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۶/۰۹/۱۸
  • چاپ خبــر
در سایه بی توجهی مسئولان؛

غربت دو پرستوی بی نشان در شهر شهیدان/ تصاویر

پس از گذشت بیش از سه ماه از خاکسپاری شهدای گمنام رضوانشهر، با حضور بر سر مزار آن ها، غربت و مظلومیت، به خوبی حس می شود. شهدایی که قرار بود همچون نگینی در شهر شهیدان بدرخشند اما نه تنها دارای مقبره و بارگاه نیستند، بلکه حتی از کمترین نشان یعنی داشتن سنگ قبر هم محرومند!

به  گزارش پایگاه خبری سفیر تیران  و کرون صدام حسین پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران با حمایت تعداد بسیاری از کشورهای دنیا با هدف اشغال خاک ایران وارد کشور ما شد و می خواست طی سه روز تهران را فتح کند اما این دلاورمردان و شیرزنان ایران اسلامی بودند که این آرزوی صدام را به گور برده و با قاطعیت تمام از عرض و ناموس خود دفاع کردند.

در طول جنگ تحمیلی تعداد بسیاری از جوانان غیور این سرزمین پرپر شده و حتی نام و نشان برخی از آن ها هیچ گاه به خانواده و دیارشان نرسید. عملیات تفحص پیکر پاک شهدا بعد از جنگ تحمیلی آغاز شد و شهدای گمنامی که شناسایی آن ها غیر ممکن بود به عنوان نگینی در شهرهای مختلف ایران به خاک سپرده شدند.

مادر و پدر پیری را در نظر بیاوریم که چشمان کم‌سوی آنان به درب منزل دوخته شده و فرزند جوان خود را انتظار می‌کشند، با صدای در، امیدوار به دیدار فرزندشان هستند و این انتظار آنان به بیش از ۳۰ سال هم رسیده است.

شاید هم فرزند آنها هم در قالب شهید گمنام در شمالی‌تر‌ین یا جنوبی‌تر‌ین منطقه کشور ما با تشییع گسترده مردم دفن شده‌ و مانند نگینی در دل شهرها خود‌نمایی می‌کند.

اسفند ۹۵ بود که زمزمه تشییع دو شهید گمنام در شهر رضوانشهر که خود دارای ۱۷۳ شهید والامقام بود پیچید که این برنامه به دلیل تغییراتی در جانمایی شهدا به تیر ۹۶ موکول شد. ۳۰ تیرماه سال جاری مردم شهید پرور این شهر و شهرستان تیران و کرون در قرار عاشقی با دو پرستوی بی نشان سنگ تمام گذاشتند و با حضور پرشکوه خود جای پدر این عزیزان به عزاداری پرداخته و هم نوا با مادرشان اشک ریختند.

اکنون پس از گذشت بیش از سه ماه از خاکسپاری این دو پرستوی بی نشان با حضور بر سر مزار آن ها غربت و مظلومیت به خوبی حس می شود. شهدایی که قرار بود به عنوان نگینی در شهر شهیدان بدرخشند نه تنها دارای مقبره و بارگاهی نیستند، بلکه حتی از کمترین نشان و داشتن سنگ قبر هم محرومند!

بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس هنگام خاکسپاری این دو شهید سنگ های مرمری را برای مزار آن ها تهیه کرد که این سنگ ها برای جلوگیری از هر گونه آسیبی تا ساختن مقبره و بارگاهی در خور شان برداشته شدند و جای خود را به بنری از عکس این شهدا دادند!

تا چند وقت پیش که بر سر مزار آن ها حاضر می شدی پرچمی از دور محل شهدا را نشان می داد ولی اکنون با سرد شدن هوا حتی از آن پرچم هم خبری نیست.

شهدای گمنام رضوانشهر در پارک الغدیر و محلی که قبلا حوض پارک در آن جا قرار داشت دفن شدند و تنها کاری که پس از خاکسپاری برای مزار این شهدا انجام شده ساخت پله ای برای عبور راحت تر از دیوارهای حوض قبلی است.

شاید مسئولان امر این را بگویند که بازسازی بارگاه شهدا به بعد از فصل سرما موکول شده است ولی این را هم باید در نظر گرفت که سه ماه گذشته مساعد بودن هوا بهترین فرصت برای ساختن مقبره بود و حتی این شهدا ارزش آن را داشتند که حداقل سنگ مزاری را به صورت موقت داشته باشند تا کارهای اساسی در فرصتی دیگر صورت گیرد.

مردم شهید پرور رضوانشهر در دوران جنگ تحمیلی حضور پررنگ و تاثیرگذاری در صحنه های نبرد حق علیه باطل داشته و در آن دوران به ازای هر ۲۵ نفر جمعیت، یک نفر شهید را در راه حفظ انقلاب تقدیم کردند و اکنون مراسم های غباروبی و یادوارده های شهدای بسیاری در این شهر برگزار می شود لذا شایسته است با توجه بیش تر به مقام این شهیدان گمنام افتخاری دیگر را برای این شهر خلق کرده و تا همیشه به یادگار گذاشت.

انتهای پیام/ سفیر تیران و کرون

درج دیدگاه

جستجو

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

آخرین اخبار