• کدخبر: 62509
  • تاریخ انتشار خبر: ۵:۵۵ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
  • چاپ خبــر
فرماندار تیران و کرون خبر داد؛

کاهش ۷۴ درصدی بارش ها در تیران و کرون/ در صورت صرفه جویی نکردن مردم آب را جیره بندی می کنیم!

فرماندار تیران و کرون میزان کاهش بارش ها در تیران و کرون نسبت به سال گذشته را 74 درصد اعلام کرد و گفت: این شهرستان از لحاظ شدت خشکسالی پس از شهرستان های لنجان، نجف آباد و مبارکه در رده چهارم استان قرار داشته و در شرایط حادی از لحاظ ذخیره آب قرار دارد.

به  گزارش پایگاه خبری سفیر تیران و کرون علی رحمانی در گفتگو با این پایگاه خبری با اشاره به کاهش بارش های سال زراعی جاری، اظهار کرد: میزان بارش استان اصفهان از ابتدای سال آبی تا ۲۸ فروردین ۵۳ و شش دهم میلی متر بوده که نسبت به بارش سال گذشته ۴۸ درصد کاهش داشته است.

فرماندار تیران و کرون با بیان اینکه این میزان بارندگی نسبت به متوسط بلند مدت بارش ۶۱ درصد کاهش داشته است، گفت: استان اصفهان در حال حاضر در رده هفتم به لحاظ شدت خشکسالی در کشور قرار دارد.

کاهش ۷۴ درصدی بارش ها در تیران و کرون

وی میزان کاهش بارش ها در تیران و کرون نسبت به سال گذشته را ۷۴ درصد اعلام کرد و افزود: این شهرستان از لحاظ شدت خشکسالی پس از شهرستان های لنجان، نجف آباد و مبارکه در رده چهارم استان قرار داشته و در شرایط حادی از لحاظ ذخیره آب قرار دارد.

ذخیره آب شهرستان در شرایط بحرانی قرار دارد

رحمانی تصریح کرد: حجم آب ذخیره شده در سد خمیران نسبت به سال گذشته ۷۵ درصد کاهش داشته است که با توجه به این شرایط تامین آب برای باغات به سختی میسر خواهد شد.

کشت زراعی محصولاتی از جمله برنج، گندم و جو تحت هیچ عنوان قابل قبول نیست

فرماندار تیران و کرون تامین آب برای باغات را منوط به تامین حداقل نیاز آب شرب مردم شهرستان دانست و یادآور شد: آب ذخیره سد زاینده رود نیز در شرایط بحرانی قرار دارد و با وضعیت به وجود آمده کشت زراعی محصولاتی از جمله برنج، گندم و جو تحت هیچ عنوان قابل قبول نیست.

وی ادامه داد: تامین آب شرب مردم و پس از آن حفظ باغات و درختان به خصوص باغات قدیمی در اولویت قرار دارد که کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان آماده راهنمایی و حمایت کشاورزان برای تغییر الگوی کشت خود هستند.

اگر صرفه جویی نشود جیره بندی می کنیم!

رحمانی با بیان اینکه جمعیت شهرستان تیران و کرون بالغ بر ۷۱ هزار نفر است، اذعان کرد: برنامه ریزی های لازم برای بهره بری بهتر و بیش تر از ذخیره آب موجود انجام خواهد شد و در صورت صرفه جویی نکردن مردم در مصرف آب مجبور به جیره بندی به خصوص در شهر تیران در فصل تابستان هستیم.

فرماندار تیران و کرون با اشاره به هدر رفت آب به دلیل زیرساخت های فرسوده برخی روستاهای شهرستان، خاطرنشان کرد: بودجه های خوبی برای اصلاح زیرساخت های روستایی پیش بینی شده است که در صورت جذب همانند سال های گذشته برای روستاهای محروم شهرستان و عمران و آبادی این زیرساخت ها صرف خواهد شد.

تهیه تانکر آب برای شرایط بحرانی

وی گفت: دستگاه های اجرایی، سازمان ها و نهادهای شهرستان موظف به تهیه تانکر ذخیره آب شده اند که توصیه می شود مردم هم برای واحدهای مسکونی خود پیش بینی های لازم را در شرایط بحرانی داشته باشند.

انتهای پیام

درج دیدگاه

جستجو

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

آخرین اخبار