• کدخبر: 62515
  • تاریخ انتشار خبر: ۳:۴۸ ب.ظ - جمعه ۱۳۹۷/۰۱/۳۱
  • چاپ خبــر
در گفتگو با پاسدار بازنشسته شهرستان مطرح شد؛

خدمت در سپاه برای پاسداران دوران دفاع مقدس انجام وظیفه بود/ فرهنگ مصرف در خانواده های ایرانی تغییر زیادی کرده است

پاسدار بازنشسته تیران و کرون گفت: پاسداران قدیمی خدمت در سپاه را به عنوان انجام وظیفه می دانستند و در دوران پس از انقلاب در صحنه های نبرد حق علیه باطل حضور پیدا کرده و در بسیاری مواقع از خانه و خانواده خود دور بودند.

به  گزارش پایگاه خبری سفیر تیران و کرون حضرت امام خمینی(ره) در سوم شعبان سال ۱۳۹۹ هـ . ق برابر با هفتم تیرماه ۱۳۵۸ هـ . ش پیامی به مناسبت ولادت امام حسین(ع) فرستادند و در این پیام سوم شعبان را روز پاسدار نامیدند.

همزمان با این روز مصاحبه ای را با علی واعظ از پاسداران بازنشسته تیران و کرون ترتیب داده ایم:

آقای واعظ ار سابقه فعالیت خود بگویید.

علی واعظ: بنده در اوایل دوران انقلاب دیپلم خود را گرفته و همزمان با تاسیس بخشداری به صورت قراردادی در این ارگان مشغول به کار شدم و پس از مدتی در سپاه پاسداران مشغول به خدمت شدم. با حضور در کردستان از اواخر سال ۱۳۶۰ تا پایان جنگ حدود ۶ سال در سپاه سنندج به مبارزه با منافقان و دشمنان پرداختم.

سپاه کردستان امکانات بسیار کمی در زمان جنگ داشت و به دلیل جنگ ها داخلی کومله ها راه های اصلی سردشت بسته بود. در آن دوران دشمنان هر لحظه در کمین مردم بودند و ما باید با آن امکانات کم از مردم در مقابل خطرات محافظت می کردیم.

بعد از بازنشستگی فعالیت های دیگری در فرمانداری، شهرک صنعتی و بنیاد شهید داشتم.

به نظر شما تفاوتی میان پاسداران قدیمی و کنونی است؟

پاسداران قدیمی خدمت در سپاه را به عنوان انجام وظیفه می دانستند که اکنون خدمت در سپاه را به عنوان شغل انتخاب می کنند. پاسداران در دوران پس از انقلاب با ورود به سپاه در صحنه های نبرد حق علیه باطل حضور پیدا کرده و در بسیاری مواقع از خانه و خانواده خود دور بودند هم چنین ارتباط و تعامل زیادی هم با مردم داشتند. اکنون هم جوانان پر شور و نشاطی در سپاه وجود دارند که با عشق و علاقه برای حفظ ارزش های انقلاب اسلامی تلاش می کنند.

مهم ترین وظیفه یک پاسدار در جامعه کنونی چیست؟

پاسداران باید علاوه بر تلاش برای حفظ امنیت و اقتدار ایران اسلامی، تعامل خود را با مردم بیشتر کرده و در بین مردم حضور پر رنگی داشته باشند.

چه پیشنهاداتی برای بهبود وضعیت کشور و حل مشکلات دارید؟

عمل کردن در چاچوب قوانین و وظیفه شناسی مسئولان بسیاری از مشکلات را بر طرف خواهد کرد. امروز در جامعه قوانین زیادی وجود دارد ولی اجرایی شدن آن صد در صد نیست و اگر سازمانی برای بازرسی و بررسی عملکرد تشکیل شود که هنگام نقض قوانین با شدت برخورد کند، راه بسیاری از مشکلات بسته خواهد شد.

هم چنین دیدگاه مسئولان اجرایی کشور باید همان دیدگاه آقا باشد و با اجرای منویات رهبری جو بی اعتمادی حاکم در کشور را از بین ببرند.

دیدگاه شما نسبت به جوانان جامعه کنونی چیست؟

جوانان این دوره استعداد و روحیه های بسیار خوبی دارند که در صورت بها دادن به آن ها زمینه های پیشرفت کشور را فراهم خواهند کرد.

نمونه بارز جوانان شهید حججی، شهدای هسته ای و بسیاری از کارآفرینان موفق هستند که در همین جامعه رشد کرده و افتخاری برای کشور محسوب می شود.

به نظر بنده جامعه کنونی دچار دو دیدگاهی نسبت به این قشر شده است، عده ای تجربه را بر استعداد و نیروی جوانی ترجیح می دهند و عده ای در تلاش برای میدان دادن به نسل جدید هستند. قطعا خود باوری نسبت به جوانان نبوغ و ایده های جدیدی را شکوفا خواهد کرد و نمونه بارز این موفقیت، پیشرفت های کشور در زمینه انرژی هسته ای بود. اکنون دیگر باید مسئولان بیش از پیش به جوانان توجه کنند و با دادن مشاوره در کنار آن ها باشند.

خانواده چه نقشی در پیشبرد اهداف کشور دارد؟

بحث تربیت در خانواده یکی از مباحث مهم فرهنگی است که باید توجه ویژه ای به آن شود. افراد موفق در دل خانواده های موفق و پویا پرورش یافته اند و این نهاد بستر بسیار مهمی برای پرورش فرزندان است. اگر فردی در خانواده خوب رشد پیدا کرد و اصول اولیه زندگی را به درستی آموخت بسیاری از هنجارها در جامعه کم شده و زمینه تعالی و پیشرفت فراهم خواهد شد.

یکی از مقوله های مهم تربیت آموختن فرهنگ زندگی اجتماعی است که باید ابتدا در بستر خانواده به آن توجه شود و تا خانواده اصلاح نشود نباید توقع اصلاح امور جامعه را داشت.

مهم ترین مشکل فرهنگی جامعه امروز ما چیست؟

فرهنگ مصرف در خانواده های ایرانی نسبت به سال های گذشته تغییر زیادی پیدا کرده است. به عنوان مثال قدیم مردم به سختی فراوان از چاه آب می کشیدند اما اکنون به راحتی آب لوله کشی شده را هدر می دهند. هم چنین مردم در بسیاری موارد کالای خارجی را بر کالای ایرانی ترجیح می دهند و دچار خودباختگی نسبت به کشور و خود شیفتگی نسبت به غرب شده اند. الگوهای خانواده های امروزی به شدت تغییر پیدا کرده که نیاز به هوشیاری بیشتری برای جلوگیری از پیشرفت این روند دارد.

متاسفانه فرهنگ و باور مردم این گونه شکل گرفته که کالای ایرانی خوب نیست و تولید کننده ایرانی برای فروش اجناس خود مجبور به استفاده از برندهای خارجی است.

انتهای پیام

نویسنده

نوشته شده توسط محمد دادخواه در اردیبهشت ۱ام, ۱۳۹۷

عالی بود .اگر این از جان گذشته ها نبودن معلوم نبود روزگار ما چی میشد

درج دیدگاه

جستجو

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

آخرین اخبار