• کدخبر: 62799
  • تاریخ انتشار خبر: ۳:۵۶ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۷/۰۲/۱۹
  • چاپ خبــر
مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در ناحیه تیران و کرون:

دین مداری و دغدغه دینی از ویژگی های بارز شهید مطهری

حجت الاسلام اکبر احمدی: ورود شهید مطهری به عرصه دفع شبهات دینی و اعتقادی در جامعه دانشگاهی و فضای رسانه ای آن زمان او را از بسیاری از روحانیون زمانه خود متمایز و ممتاز کرده بود بود.

به  گزارش پایگاه خبری سفیر تیران و کرون به نقل از خبرگزاری بسیج از تیران و کرون؛ مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در ناحیه تیران و کرون ضمن تبریک و گرامیداشت روز معلم و هفته عقیدتی سیاسی در سپاه و بسیج در گفتگو با خبرگزاری بسیج اظهار کرد: دوازدهم اردیبهشت سالروز شهادت استاد فرزانه حضرت آیت الله شهید مطهری است و به نام روز معلم و هفته عقیدتی سیاسی در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نام گرفته است و آنچه که می بایست مورد توجه معلمین گرامی و پاسداران در این روز قرار گیرد عبارت است از : دین مداری و دغدغه ی دینی ، توجه به سطح و استعداد مخاطبین و ذو ابعاد بودن .

وی افزود: یکی از ویژگی های مهم شهید مطهری که او را از بسیاری از روحانیون زمانه خود متمایز و ممتاز کرده بود، ورود به عرصه دفع شبهات دینی و اعتقادی در جامعه دانشگاهی و فضای رسانه ای آن زمان بود. هر گاه در نشریات و کتاب ها و یا در محافل دانشجویی شبهه ای به گزاره های دینی وارد می شد شهید مطهری نسبت به رفع آن شبهه و تبیین صحیح معارف دینی اقدام می کرد. در آن زمان که آثار اندیشمندان غربی نظیر راسل در حمله به دین و کشاندن جامعه به بی قید و بندی، در بین جوانان دانشگاهی منتشر می شد، علامه شهید وارد میدان می شد و با سخنرانی های متقن و پرشور سحر کلام آن ها را باطل می کرد.

حجت الاسلام احمدی گفت: شهید مطهری یکی از روحانیونی است که در نوشتن کتاب و مقاله سرآمد زمان خود است. نوشته های ایشان مضاف بر این که به لحاظ محتوایی غنی و روان است متناسب با سطوح سنی جامعه و استعدادهای افراد مختلف نیز تولید شده است. به عبارت دیگر او سعی کرده است که به عنوان یک روحانی مبــــــلغ و یک استاد مبرز تمام طیف های سنی و فکری را تغذیه کند. داستان راستان را برای نوجوانان و جوانان نوشته و حتی عامه مردم را از رهگذر داستان نویسی با معارف اسلامی آشنا کرده است. با نگارش پیامبر امی سیره پیامبر صلی الله علیه و آله را برای قشر دانشجو تبیین کرده است و در سطوح عالی تر اصول فلسفه و روش رئالیسم و یا خدمات متقابل اسلام و ایران را نگاشته است.

وی افزود: علامه شهید، در مقام یک روحانی دین شناس و یک فیلسوف دقیق، در تمام عرصه هایی که دین نظر می دهد حضور فعال داشت و به برکت این حضور توانست بنیان های فکری حکومت اسلامی را از منابع اسلامی استخراج کند. کتاب هایی مانند پیرامون انقلاب اسلامی و پیرامون جمهوری اسلامی از این قسم هستند. حضور شهید مطهری در کنار حضرت امام خمینی رحمه الله علیه و کمک به تقویت نهضت امام خمینی رحمه الله علیه و نیز حضور فعال در شورای انقلاب و مشورت هایی که به امام خمینی رحمه الله علیه می دادند حکایت از جامع الاطرف بودن این شهید بزرگوار دارد. به عبارت دیگر ایشان نه یک روحانی بی خبر از جامعه و اداره حکومت بودند و نه یک سیاست زده بی خبر از آموزه های دینی و حد و حدود اسلامی؛ بلکه با تکیه بر اصول و مبانی دینی در مسائل اجتماعی و سیاسی و اعتقادی و علمی و نیز تدابیر حکومتی حضور اثربخش و صواب داشتند.

حجت الاسلام احمدی افزود: اهمیت این ویژگی در شرایط کنونی که سیاست مداران، بی توجه به مبانی دینی اظهار نظرهای نا بجایی با برد منطقه ای و بین المللی می کنند بسیار ملموس است. مثل گفته اخیر یکی از رجال دولتی که قائل به لزوم تجدید نظر در مبارزه نکردن ورزشکاران کشورمان با نمایندگان رژیم غاصب صهیونیسنی شده بود و یا رجل دیگری که با سهل اندیشی در پی توجیه مذاکرات هسته ای با آمریکا و کشورهای اروپایی از نصایح امام علی علیه السلام به زبیر و یا نصایح امام حسین علیه السلام به عمر سعد به مذاکره تعبیر کرد و بی اشکال بودن مذاکره با دشمن غداری چون آمریکا را به اثبات رساند و یا دیگرانی که با نگاه سطحی به معارف دینی لفظ اسلام رحمانی را بر زبان جاری کردند. این نوع اظهار نظرها یـــــــا ره آورد نگرش سکولاریستی و لیبرالیستی در اداره امور حکومتی است و یا مولود نگاه سطحی و غیر دقیق به سیره اهل البیت علیهم السلام و آموزه های دینی است.

مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در ناحیه تیران و کرون گفت: دقت در آثار شهید مطهری و گوش فرا دادن به سخنان محققانه این شهید والامقام عمق معرفتی ایشان را در برداشت از متون دینی و نیز زیربنای قرآنی و روایی آن را به خوبی نشان می دهد.

وی در پایان گفت: بنابراین کسانی که در عرصه تربیت و تعلیم فعال هستند اولا می بایست میزان آگاهی خود از تعالیم دینی را بالا ببرند تا از گزند سطحی نگری و بیان بدون مبنا در امان باشند و استفاده از کتب شهید مطهری به بهترین وجه می تواند جوابگوی این مطالبه در بین معلمان و مربیان باشد و ثانیا باید در وسعت اطلاعات خود به مباحث و موضوعات مورد نیاز متربیان خود ورود کنند. به عبارت دیگر لازم است متربیان و دانش آموزان را در مباحث گوناگون به متخصصان همان موضوع ارجاع داد تا جواب سؤال یا شبهه خود را صحیح و اقناعی دریافت کنند. ثالثا می بایست نسبت به اثر مخرب شبهه در متربیان حساس بود و تسهیلات لازم را برای برطرف کردن این شبهه فراهم کرد. توضیح این که معلم فقط القاء کننده یک مطلب علمی نیست، بلکه تربیت کننده نیز هست و این معنا باعث می شود نسبت به نمایاندن راه رشد و اصرار به هدایت متربیان همواره در جزء جزء کار معلم موج بزند. چنان که این دغدغه و اصرار در جزء جزء زندگی سرشار از معرفت و حیات معنوی شهید مطهری رحمه الله علیه موج می زد.

درج دیدگاه

جستجو

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

آخرین اخبار