• کدخبر: 64696
  • تاریخ انتشار خبر: ۵:۱۵ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۷/۰۷/۱۰
  • چاپ خبــر
در اولین مجمع سلامت تیران و کرون بیان شد؛

ضرورت ترویج سبک زندگی سالم در بین مردم/ علت عمده مرگ و میر در جهان بیماری های غیرواگیر است

کارشناس معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه علت عمده مرگ و میر در جهان بیماری های غیرواگیر است، گفت: روند شهر نشینی در کشور رو به رشد بوده و سبک زندگی مردم رو به تغییر است که مشکلات بسیاری را در زمینه سلامت در پی خواهد داشت.

اولین مجمع سلامت تیران و کرون با حضور مسئولان، خیران و مردم ظهر امروز در سالن اجتماعات فرمانداری تیران برگزار شد.

کارشناس معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان سلامت را محور توسعه پایدار دانست و اظهار کرد: مجمع سلامت با اهداف مختلفی از جمله تسهیل دستیابی کشور به جایگاه اول شاخص های سلامت، افزایش اگاهی مسوولیت پذیری و پاسخگویی اجتماعی و افزایش مسوولیت پذیری در زمینه سلامت شکل یافته است.

شهلا شهیدی با بیان اینکه علت عمده مرگ و میر در جهان بیماری های غیرواگیر است، گفت: روند شهر نشینی در کشور رو به رشد بوده و سبک زندگی مردم رو به تغییر است که مشکلات بسیاری را در زمینه سلامت در پی خواهد داشت.

وی بیماری های غیر واگیر از جمله دیابت را رو به افزایش اعلام کرد و افزود: مجمع سلامت باید برای کاهش بیماری های غیرواگیر ضمن شناسایی ییماری ها و‌ عوامل موثر در آن،  راهکارهایی برای کاهش آن ها اتخاذ کند.

رئیس اداره همکاری های بین بخشی و توسعه پایدار دانشگاه علوم پزشکی  با اشاره به اهمیت شناسایی عوامل خطرزا برای سلامت، تصریح کرد: صد عامل خطر بر ایجاد بیماری های غیر واگیر تاثیر دارد که کم تحرکی، استفاده از مواد مخدر، رفتارهای پرخطر جنسی و تغذیه نامناسب از جمله مهم ترین آن هاست.

شهیدی ادامه داد: سبک زندگی سالم افزایش طول عمر و بهبود کیفیت زندگی را به ارمغان خواهد آورد و ترویج آن در جامعه اهمیت بسیاری در بالابردن سطح سلامت مردم دارد.

وی یادآور شد: مسئولان ادارات باید ترویج سبک زندگی سالم را از زندگی خود شروع کرده و برای ترویج آن در سطح جامعه تلاش کنند.

مجامع سلامت در سطح کشور در سطح ملی با ریاست ریس جمهور در سطح استان با ریاست استاندار و در شهرستانها با ریاست و مسولیت فرماندار شهرستانها بوده و فرمانداران مسولیت مدیریت و رهبری برنامه های سلامت محور با رویکرد همکاری برون بخشی و هم افرایی توان کارشناسی مدیریتی و مالی را در سطح شهرستان ها بر عهده داشته و ابلاغ جداگانه ای به همون ریس مجمع سلامت شهرستان ها دارند.

همچنین مجامع سلامت شهرستان اولین گام برای سازماندهی و تشکیل محلات سلامت در سطح شهرها و روستاها با محوریت شهرداران محترم و دهیاران محترم است که برنامه های آموزشی فرهنگ سازی و ارتقای سلامت هر محله را بر عهده دارند به نوعی تصمیم گیری و تصمیم سازی و اجرا با مردم و برای مردم و همچنین امکان حضور نمایندگان محلات سلامت در مجامع سلامت و جلسات سلامت محور جهت انعکاس پیشنهادات و نظرات مردم تا سطوح کشوری را فراهم می سازد که نمونه های موفق این طرح را میتوان در شهر تهران و همچنین شهر اصفهان که با تلاش و پیگیری شهرداری های مناطق صورت گرفته دید.

با تشکیل محلات سلامت در مناطق شهری و روستایی امکان همکاری بیشتر مردم و مسولین در برنامه های سلامت محور که به نحوی می تواند بر سلامت خود و فرزندان و جتی نسلهای آینده تاثیر داشته باشد را فراهم کند که در این طرح مشکلات سلامت هر محله شناسایی اولویت بندی و راه کار برای رفع آنها ارائه و توسط نمایندگان محلات سلامت در مجامع سلامت مطرح و با مداخله فرماندار جهت پیگیری و رفع آنها با جلب مشارکت و حیطه وظایف هر اداره مرتفع می گردد.

در کلیه ادارات در سطح استانها و شهرستانها نمایندگان ادارات در مجمع سلامت نیز مشخص و ابلاغ با دو امضایی فرماندار و ریس اداره مربوطه صادر تا برنامه ها و مشکلات و پیشنهادات ارائه شده توسط نمایندگان محلات سلامت را با توجه به وظیفه و رسالت هر دستگاه ارگان و یا سازمان مربوطه پیگیری نمایند.

و تا کنون آموزش سازمانهای مردم نهاد برگزاری مجمع سلامت و دو جلسه کار گروه جهت سازماندهی این ساختار در شهرستان تشکیل گردیده و نمایندگان ادارات تعیین گردیده اند.

با جدیدت و پیگیری چشمگیر فرماندار  شهرستان این طرح در شهرستان با جدیدت و پیگیری به ثمر خواهد نشست و مردم به صورت کامل قانونی در دستیابی و پیگیری و برنامه ریزی حقوق سلامت خود مشارکت و شریک خواهند شد.

انتهای پیام/

درج دیدگاه

جستجو

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

آخرین اخبار